Rozpoczyna się 40. posiedzenie Sejmu

Pierwsze czytanie rządowego projektu wykluczającego możliwość pełnienia służby zagranicznej przez funkcjonariuszy i współpracowników służb bezpieczeństwa PRL to najistotniejszy punkt rozpoczynającego się w czwartek pierwszego po świętach 2-dniowego 40. posiedzenia Sejmu.
Posłowie będą ponadto kontynuowali prace nad projektem ułatwiającym efektywniejsze odzyskiwanie utraconych zabytków oraz rządową propozycją upoważnienia ministra zdrowia do stosowania procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych, czyli indywidualnych zgód na pokrycie kosztów leku co do zasady nie finansowanego w danym wskazaniu medycznym. Izba również rozpatrzy projekt uzupełniający Regulamin Sejmu o procedurę powoływania członków tzw. komisji weryfikacyjnej. W porządku obrad znajdują się także projekty „sportowe”: rządowy projekt ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i zgoda na ratyfikację Konwencji Rady Europy w sprawie zintegrowanego podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprez sportowych.

Rządowy projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej (druk nr 1385) przewiduje, że osoby, które do 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę albo były współpracownikami organów bezpieczeństwa na podstawie tzw. ustawy lustracyjnej nie będą mogły pełnić służby zagranicznej. Stosunki pracy z nimi wygasną w ciągu 30 dni. Ponadto osoby będące rodziną członków służby zagranicznej, zatrudnione w placówce zagranicznej będą musiały w ciągu 30 dni złożyć oświadczenia lustracyjne. W proponowanej nowelizacji wskazano, że zadaniami służby zagranicznej będą: strzeżenie suwerenności Polski, ochrona jej interesów w relacjach z innymi państwami, organizacjami międzynarodowymi i innymi podmiotami zagranicznymi. W pracach nad projektem rząd reprezentuje Minister Spraw Zagranicznych.

Zaproponowana przez Radę Ministrów ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury (pierwotny druk nr 1371) ma na celu utworzenie lepszych warunków do efektywniejszego i szybszego odzyskiwania bezprawnie utraconych dóbr kultury. Zawiera też rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo prawne zbiorów publicznych i kościelnych, kolekcji i zabytków prywatnych na wypadek kradzieży lub przywłaszczenia. Do projektu ustawy wdrożono zapisy unijnej dyrektywy PE i Rady 2014/60/UE w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Celem dyrektywy jest ochrona integralności dziedzictwa kulturowego każdego z państw UE przez ułatwienie im dochodzenia zwrotu dóbr kultury, wyprowadzonych nielegalnie z ich krajów. Zgodnie z projektem, za restytucję dóbr kultury będzie odpowiedzialny minister kultury i dziedzictwa narodowego. Po pierwszym czytaniu na posiedzeniu plenarnym projekt trafił do Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłowie będą kontynuowali prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (pierwotny druk nr 1319). Celem zmian jest optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia na gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej oraz standaryzacja realizacji tych świadczeń. Cele te mają zostać osiągnięte m.in. poprzez upoważnienie ministra zdrowia do dokonywania zmiany technologii medycznej, co umożliwi doprecyzowanie zawartości wykazu świadczeń gwarantowanych. Oznacza to wprowadzenie procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych, a minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę  na pokrycie kosztu leku, który w danym wskazaniu medycznym nie jest finansowany ze środków publicznych. Przewidziano uproszczone zasady finansowania kontynuacji terapii. Projekt wprowadza możliwość finansowania leków, które czasowo nie są dostępne w Polsce, ale są sprowadzane z zagranicy w trybie importu docelowego.

Podczas obrad posłowie zajmą się propozycjami zmian w Regulaminie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (druk 1482). Wynikają one z przyjętej przez Sejm 9 marca br. ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa. Chodzi o konieczność regulaminowego unormowania kwestii powołania przez Sejm członków specjalnej komisji weryfikacyjnej – będzie ich 8. Wniosek w sprawie wyboru będzie mógł być zgłoszony przez Marszałka Sejmu albo grupę co najmniej 35 posłów. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość.

W drugim czytaniu Izba rozpatrzy rządowy projekt, którego celem jest kompleksowe zwalczanie dopingu w sporcie (pierwotny druk nr 1184). Projekt przewiduje powołanie Polskiej Agencji Antydopingowej – podmiotu wyspecjalizowanego w zakresie zwalczania dopingu. PAA będzie uprawniona do ustanawiania i realizacji reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie. W projektowanej ustawie znalazły się też przepisy zakładające współpracę i wymianę informacji między PAA a Policją, Służbą Celną, Strażą Graniczną, Żandarmerią Wojskową oraz prokuratorami, a także – w zakresie, w jakim doping stanowi zagadnienie zdrowia publicznego – z ministrem zdrowia.

Posłowie będą kontynuowali prace nad projektem upoważniającym prezydenta do ratyfikacji Konwencji Rady Europy w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów piłki nożnej i innych imprez sportowych z 4 maja 2016 r. (pierwotny druk nr 1408). Celem konwencji jest zapobieganie incydentom i zakłóceniom porządku publicznego stanowiącym zagrożenie dla życia i zdrowia osób uczestniczących w meczach piłki nożnej i innych imprezach sportowych. Konwencja przyjęła zasady zintegrowanego, wielopodmiotowego podejścia do bezpieczeństwa realizowanego przy współpracy i zainteresowanych stron w oparciu o trzy filary: bezpieczeństwo, zabezpieczenie i obsługę. W związku z powyższą decyzją Polska planuje wypowiedzenie europejskiej konwencję w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej z 19 sierpnia 1985 r. – upoważnienia w tym zakresie dotyczy projekt z druku 1407.

Odpowiedzi przedstawicieli rządu na pytania posłów, informacja bieżąca i blok głosowań to punkty porządku obrad zaplanowane na piątek.

Harmonogram obrad 40. posiedzenia Sejmu dostępny jest pod adresem: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agenda.xsp

www.sejm.gov.pl