Trwa 27. posiedzenie Sejmu

Projekt „małej ustawy o innowacyjności” to tylko jeden z punktów porządku obrad 27. posiedzenia Sejmu. Posłowie będą pracować także m.in. nad wprowadzeniem jawności oświadczeń majątkowych sędziów. Sejm zajmie się również projektem, który ma umożliwić wytaczanie procesów karnych i cywilnych za używanie określeń typu „polskie obozy śmierci”. Izba rozpatrzy też obywatelską propozycję zakazu handlu w niedziele. W porządku obrad jest także projekt regulujący status sędziów Trybunału Konstytucyjnego (punkt sporny).

Początek sejmowych prac nad projektami ustaw

Nowe zasady dotyczące zwolnienia zakładów energochłonnych z akcyzy
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 849) dostosowuje ustawę o podatku akcyzowym do wymogów unijnych, dotyczących zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych. Zmiana ma ścisły związek z zastrzeżeniem Komisji Europejskiej w sprawie szerszego – niż przewidziany w art. 17 dyrektywy 2003/96/WE – stosowania przez Polskę zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych. Zgodnie z projektem, zakłady energochłonne wykorzystujące wyroby węglowe do celów opałowych, jeśli nadal będą chciały korzystać ze zwolnienia od akcyzy, będą musiały mieć systemy związane z ochroną środowiska lub zwiększaniem efektywności energetycznej. Te, które nie mają takich systemów i ich nie wprowadzą nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od akcyzy. Podmioty, które nie są zakładami energochłonnymi, a mają systemy prowadzące do osiągania celów ochrony środowiska lub podwyższenia efektywności energetycznej również nie będą zwolnione z tego podatku. Według wnioskodawcy nowe regulacje powinny zachęcić zakłady energochłonne do wdrażania systemów prowadzących do osiągania celów środowiskowych lub podwyższenia efektywności energetycznej. W pracach nad projektem rząd reprezentuje Minister Finansów.

Oświadczenia majątkowe sędziów będą jawne
Izba rozpatrzy w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz niektórych innych ustaw (druk nr 851). Rząd proponuje, by informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych sędziów były jawne – publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Podanie w nich nieprawdy lub zatajenie prawdy ma być zagrożone odpowiedzialnością karną. Projekt wprowadza też gwarancje, że postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i prokuratorów nie będą się kończyły przed upływem okresu przedawnienia. Rząd proponuje wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej dla sędziów – obniżenie wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat. W odniesieniu do przewlekłości postępowań projekt przewiduje, by w przypadku uwzględnienia przez sąd skargi skarżącemu było przyznawane od 2 do 20 tys. zł, w wysokości nie niższej niż 1 tys. zł za każdy rok trwania postępowania uznanego za przewlekłe. W pracach nad projektem rząd reprezentuje Minister Sprawiedliwości.

Sejmowa debata o obywatelskiej inicjatywie zakazującej handlu w niedziele
Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele (druk nr 870) określa zasady zakazu handlu w niedziele w placówkach handlowych oraz w podmiotach działających na rzecz handlu. Zgodnie z projektem, placówki handlowe to obiekty, w których prowadzona jest hurtowa i detaliczna sprzedaż towarów i wyrobów, w tym sprzedaż towarów i wyrobów kupionych w celu ich odsprzedaży w formie sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla, składów materiałów budowlanych, domów towarowych, domów wysyłkowych, biur zbytu oraz w formie sklepów internetowych. Proponowane przepisy objęłyby także franczyzobiorców, przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji oraz przedsiębiorców prowadzących handel obwoźny i obnośny. W projekcie przewidziano wyjątki od zakazu. Handel mógłby się odbywać w dwie ostatnie niedziele przypadające przed Świętami Bożego Narodzenia, ostatnią niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi, ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia i pierwszą niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę handel oraz inne czynności sprzedażowe w placówkach handlowych byłyby dozwolone do godziny 14. Ponadto handel byłby dozwolony w przypadku m.in. przedsiębiorców wykonujących we własnym imieniu działalność gospodarczą (z wyłączeniem umów franczyzy i agencji) oraz stacji paliw płynnych (z ograniczeniami). Za nieprzestrzeganie zakazu handlu oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych w niedziele oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę groziłaby grzywna, kara ograniczenia wolności albo więzienia do 2 lat. Projekt uzasadni przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Alfred Bujara.

Do 3 lat więzienia ma grozić za używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne” i zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (druk nr 806) to reakcja na publiczne używanie i rozpowszechnianie określeń takich jak „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy koncentracyjne”. Jak podkreśla wnioskodawca, są one sprzeczne z prawdą historyczną, godzą w dobre imię Polski oraz narodu polskiego i stwarzają wrażenie, że Polska i polscy obywatele ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie. Projekt zakłada, że publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za popełnione przez III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne – będzie karane grzywną lub karą więzienia do 3 lat. Nie będzie odpowiedzialności karnej za użycie znieważających sformułowań w przypadku prowadzenia działalności naukowej lub artystycznej. Śledztwo w przypadku przestępstwa znieważania Polski i Polaków ma wszczynać z urzędu prokurator IPN. Projekt umożliwia też dochodzenie roszczeń za naruszenie dobrego imienia RP lub narodu polskiego. Z powództwami będą mogły występować organizacje pozarządowe oraz IPN. W pracach nad projektem rząd reprezentuje Minister Sprawiedliwości.

W łącznej dyskusji zostanie rozpatrzony też wniesiony przez grupę posłów KP Kukiz’15 poselski projekt nowelizacji ustawy o IPN (druk nr 771). W projekcie zaproponowano, aby karane było także zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą. Przewidziano wpisanie tych zbrodni do ustawy o IPN, obok zbrodni nazistowskich i komunistycznych, których podważanie jest zagrożone karą grzywny lub więzienia do lat 3. Zgodnie z projektem, zbrodnie nacjonalistów ukraińskich i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą to czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, w szczególności wobec ludności polskiej. Zbrodnią taką jest również udział w eksterminacji ludności żydowskiej oraz ludobójstwie na obywatelach II RP na terenach Wołynia i Małopolski Wschodniej. Uzasadnienie projektu przedstawi poseł Tomasz Rzymkowski.

Sejm o prawach i obowiązkach sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Izba będzie pracować w pierwszym czytaniu nad poselskim projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (druk nr 880) – punkt sporny. Projekt zakłada ustawowe uregulowanie praw i obowiązków sędziów Trybunału Konstytucyjnego, kwestii immunitetu i odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz określa sposób nawiązywania, zakres i zasady ustania stosunku służbowego sędziego TK. Autorzy projektu wskazują, że z upoważnienia zawartego w art. 197 Konstytucji: „organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa” wynika, że intencją ustrojodawcy było uregulowanie innych zagadnień – w tym dotyczących statusu sędziów TK – w odrębnych aktach prawnych. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Stanisław Piotrowicz.

Uproszczenie przepisów dotyczących sprzedaży żywności przetworzonej przez rolników
Sejm zajmie się w pierwszym czytaniu poselskim projektem ustawy o sprzedaży żywności przez rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 854). Celem projektu jest stworzenie warunków do sprzedaży produktów spożywczych wytwarzanych przez rolników w sposób tradycyjny, domowy, z własnego gospodarstwa. Proponowana ustawa ma przywrócić tradycyjną rolę rolnika jako wytwórcy i przetwórcy żywności oraz otworzyć nowy rynek naturalnej i zdrowej żywności dla konsumentów. Ma również poprawić budżety domowe gospodarstw rolnych, szczególnie małych i średnich. Chodzi też o likwidację szarej strefy sprzedaży przetworzonych produktów rolnych. Projekt dotyczy produkcji, przetwarzania oraz sprzedaży przez rolnika żywności nieprzetworzonej i przetworzonej. Sprzedaż ma być prowadzona tylko w sposób i w miejscach określonych w projekcie (np. w miejscach wytworzenia żywności, zamieszkania sprzedającego lub kupującego, na targowiskach, festynach, wystawach). Dopuszczone ma być też prowadzenie sprzedaży na terenie całego kraju, bez limitu odległości od gospodarstwa. Projekt określa zasady przetwarzania przez rolnika produktów żywnościowych przeznaczonych na sprzedaż (chodzi m.in. o przetworzenie w sposób naturalny i tradycyjny, bez dodatków sztucznych i identycznych z naturalnymi). Ponadto projekt wprowadza domniemanie, że rolnik jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywności oraz warunki higieniczne dla produktów przeznaczonych do sprzedaży. W projekcie zaproponowano, aby z podatku dochodowego zwolniony był przychód z tytułu sprzedaży bezpośredniej przez rolnika do 75 tys. złotych rocznie. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Kukiz’15. Uzasadnienie przedstawi poseł Jarosław Sachajko.

Propozycje zmian w zasadach realizacji prawa pierwokupu nieruchomości
Posłowie rozpoczną też prace nad poselskim projektem zmian w Kodeksie cywilnym (druk nr 816). Zawiera on propozycję zmiany zasad realizacji tzw. prawa pierwokupu. Celem projektu jest wzmocnienie ochrony prawa własności oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami. Prawo pierwokupu polega na tym, że ustawa albo czynność prawna (np. umowa) zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy w sytuacji, gdy druga strona decyduje się na sprzedaż tej rzeczy osobie trzeciej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo pierwokupu jest wykonywane poprzez oświadczenie złożone zobowiązanemu. W przypadku, gdy dotyczy to nieruchomości, oświadczenie jest składane w formie aktu notarialnego. Autorzy projektu proponują, by warunkiem przyjęcia przez notariusza takiego oświadczenia było uprzednie złożenie przez uprawnionego, czyli osobę, która zamierza skorzystać z prawa pierwokupu, do depozytu notarialnego całej ceny, w wysokości określonej w umowie sprzedaży zawartej przez zobowiązanego z osobą trzecią. Zdaniem wnioskodawców rozwiązanie to wykluczy ryzyko przejścia prawa własności nieruchomości bez zapłaty ceny. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Nowoczesna. Przedstawicielką wnioskodawców jest posłanka Joanna Schmidt.

Kontynuacja prac nad projektami ustaw i uchwał w drugim czytaniu

Propozycje zmian w ustawie o działach administracji rządowej
Wniesiony przez grupę posłów KP Prawo i Sprawiedliwość projekt z druku nr 750 ma na celu stworzenie ministrom właściwym do spraw gospodarki morskiej, rybołówstwa oraz żeglugi śródlądowej instrumentów prawnych niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych im zadań. Chodzi o prowadzenie spójnej polityki w zakresie gospodarki morskiej, rybołówstwa oraz żeglugi śródlądowej. Wnioskodawcy proponują redystrybucję kompetencji organów administracji publicznej pomiędzy działami administracji rządowej poprzez zmianę ponad 20 ustaw. Proponowane rozwiązania zmierzają w szczególności do rozszerzenia uprawnień ministra właściwego ds. żeglugi śródlądowej. Projekt był rozpatrywany w pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu. Następnie pracowała nad nim Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która rekomenduje wprowadzenie poprawek do projektu. Sprawozdawcą komisji jest poseł Arkadiusz Czartoryski.

Sejm o projekcie „małej ustawy o innowacyjności” wprowadzającej m.in. zachęty podatkowe i stabilne finansowanie komercjalizacji wyników badań
W rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (druk nr 789) wnioskodawca proponuje wprowadzenie spójnego systemu instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej. Chodzi m.in. o zachęty podatkowe, w tym np. zniesienie od 1 stycznia 2017 r. podatku dochodowego od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Projekt przewiduje także możliwość odliczenia od podatku kosztów uzyskania patentu przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Zaproponowano również zwiększenie kwot kosztów kwalifikowalnych wydatków na badania i rozwój, które można odliczyć od podatku. Dla mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm odliczenia te wynosiłyby do 50 proc. Duże firmy mogłyby odliczyć 50 proc. wydatków osobowych i 30 proc. pozostałych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Ponadto projekt wydłuża z 3 do 6 lat okres, w jakim przedsiębiorca może odliczyć koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Projekt m.in. usuwa też ograniczenie dotyczące okresu, w jakim naukowcom przysługiwałoby prawo do udziału w korzyściach z komercjalizacji (obecnie maksymalnie 5 lat od uzyskania pierwszych środków). Po pierwszym czytaniu na forum Sejmu projekt trafił do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Finansów Publicznych. Komisje zaproponowały przyjęcie projektu z poprawkami. Sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu przedstawi poseł Marcin Horała.

ZUS i KRUS będą mogły dochodzić zwrotu nienależnie pobranych świadczeń tylko przez 5 lat
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (pierwotny druk nr 803) reguluje kwestię przedawnienia w zakresie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłków chorobowych, macierzyńskich i opiekuńczych. Rząd proponuje, by w takiej sytuacji decyzja była wydawana maksymalnie w ciągu 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano świadczenie. Jest to rozwiązanie korzystne dla świadczeniobiorców, bo ogranicza w czasie roszczenia ZUS i KRUS dotyczące nienależnie pobranych świadczeń. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która wniosła o przyjęcie go z poprawką. Na forum Sejmu sprawozdanie przedstawi posłanka Bożena Borys-Szopa.

Okres sprawowania opieki nad osoba niepełnosprawną będzie traktowany jako zatrudnienie
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (pierwotny druk nr 804), po śmierci osoby niepełnosprawnej/zależnej jej opiekun, który utraci prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, będzie mógł ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne. Do okresu 365 dni w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację osoby w urzędzie pracy jako bezrobotnej, uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, zaliczany będzie okres pobierania świadczeń wypłacanych opiekunowi – mimo nieodprowadzania składki na Fundusz Pracy. Projekt zakłada też, że opiekunowie osób niepełnosprawnych/zależnych, ubiegający się po ich śmierci o świadczenie przedemerytalne, będą musieli m.in. do dnia ustania prawa do świadczeń dla opiekuna mieć ukończone co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) oraz legitymować się okresem uprawniającym do emerytury:  w przypadku kobiet – co najmniej 20 lat, a mężczyzn – co najmniej 25 lat. Pierwsze czytanie projektu przeprowadzono w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zarekomendowała uchwalenie go bez poprawek. Sprawozdawcą komisji jest posłanka Beata Mazurek.

Posłowie o proponowanych zmianach w ustawie o Agencji Mienia Wojskowego
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (pierwotny druk nr 841) przewiduje m.in. zmiany w zasadach zatrudniania na kierownicze stanowiska w Agencji Mienia Wojskowego. Wnioskodawca proponuje, aby prezesa AMW powoływał premier – na wniosek szefa MON, a zastępców prezesa AMW – Minister Obrony Narodowej. Z kolei prezes agencji miałby powoływać i odwoływać dyrektorów oddziałów regionalnych agencji i ich zastępców oraz osoby na stanowiska kierownicze w biurze prezesa agencji. W projekcie określono też zasady i tryb gospodarowania mieniem Skarbu Państwa przekazanym agencji na podstawie decyzji właściwego ministra. Agencja na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej lub Ministra Spraw Wewnętrznych mogłaby nieodpłatnie przekazać lub zbyć sprzęt wojskowy lub produkty podwójnego zastosowania. Ponadto, zgodnie z projektem szef MON miałby możliwość zawierania umów z AMW na świadczenie usług nie tylko na rzecz ministra, ale także na rzecz jednostek organizacyjnych jemu podległych lub przez niego nadzorowanych. W projekcie doprecyzowano także procedury umarzania należności wobec agencji. Po pierwszym czytaniu na forum Sejmu nad projektem pracowała Komisja Obrony Narodowej, która zaproponowała do niego poprawki. Stanowisko komisji zaprezentuje poseł Wojciech Buczak.

Współpraca między Unią Europejską a Kazachstanem
W rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o wzmocnionym partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Kazachstanu, z drugiej strony, sporządzonej w Astanie dnia 21 grudnia 2015 r. (pierwotny druk nr 817) Sejm upoważnia Prezydenta RP do ratyfikowania tej umowy. To tzw. duża ratyfikacja, wynikająca z art. 89 Konstytucji RP. Po wejściu w życie umowa uchyli tę obecnie obowiązującą z 1995 r. Porozumienie dotyczy współpracy politycznej, w tym w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, gospodarczej i sektorowej. Jak podkreśla rząd, Kazachstan jest państwem o największej gospodarce w Azji Centralnej. Umowa określa m.in. szczegóły współpracy w zakresie finansów, migracji, środowiska i transportu. Pierwsze czytanie projektu ustawy ratyfikacyjnej odbyło się w Komisjach: do Spraw Unii Europejskiej i Spraw Zagranicznych. Zdecydowały one o przyjęciu projektu bez poprawek. Sprawozdanie komisji w tej sprawie na posiedzeniu Sejmu przedstawi posłanka Barbara Bartuś.

Utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego
Zakłada to rządowy projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym (pierwotny druk nr 459). Zgodnie z projektem, rejestr zostanie połączony przez punkt kontaktowy z rejestrami innych państw członkowskich Unii Europejskiej, co umożliwi wymianę danych. Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego zostanie zbudowany na bazie danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu. Utworzenie rejestru ma na celu wypełnienie przez Polskę zobowiązań unijnych wynikających m.in. z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. Projekt był rozpatrywany w pierwszym czytaniu w Komisji Infrastruktury. Komisja skierowała go do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej.

W Sejmie o ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą (CETA)
Izba przeprowadzi drugie czytanie projektu uchwały w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) między Kanadą, z jednej strony a Unią Europejską i jej państwami, z drugiej strony (druk nr 858), który powstał w wyniku prac Komisji do Spraw Unii Europejskiej nad trzema projektami uchwał zawartych w drukach: 727 (grupa posłów KP Kukiz’15), 728 (KP Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz 831 (KP Prawo i Sprawiedliwość). Wypracowany przez Komisję projekt uchwały zawiera stanowisko Sejmu RP w sprawie kompleksowej umowy handlowej CETA. Jak czytamy w projekcie, umowa CETA obejmuje sprawy leżące w zakresie kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej i w związku z tym  powinna być traktowana jako umowa mieszana. Zawarcie oraz pełne wejście w życie umowy CETA możliwe będzie dopiero po przeprowadzeniu procedur ratyfikacyjnych – zgodnych z prawem poszczególnych państw członkowskich. W przypadku Polski byłaby to tzw. duża ratyfikacja przez Prezydenta RP za uprzednią zgodą parlamentu.  W projekcie podkreślono również m.in., że tymczasowe stosowanie umowy odnosić się może wyłącznie do spraw leżących w kompetencjach UE. Sejm RP wzywa też w tym projekcie uchwały instytucje polskie i europejskie do dalszych działań na rzecz poprawy przejrzystości prowadzonych przez Unię negocjacji umów handlowych. Sprawozdanie komisji na forum Sejmu przedstawi poseł Dominik Tarczyński.

Sejm rozpatrzy wnioski o uchylenie immunitetu Prezesowi NIK
Izba zapozna się z przedstawionym przez posła Włodzimierza Bernackiego sprawozdaniem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych w sprawie wniosku Komendanta Miejskiego Policji w Łodzi z 8 czerwca 2016 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za wykroczenie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego (druk nr 862). Komisja po rozpatrzeniu wniosku zaproponowała jego przyjęcie. Takie stanowisko komisja zajęła również w sprawie wniosku Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej z 10 czerwca 2016 r. o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie prezesa NIK do odpowiedzialności karnej (druk nr 863). Sprawozdanie komisji na forum Sejmu przedstawi poseł Marek Opioła.

Izba zajmie się dokumentem dotyczącym udziału Polski w pracach UE w pierwszym półroczu br.
Informacja dla Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2016 r. (przewodnictwo Holandii w Radzie Unii Europejskiej) (druk nr 712) podsumowuje działania oraz priorytety prezydencji, w tym te dotyczące m.in. kryzysu migracyjnego, bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. W dokumencie zwrócono szczególną uwagę na postulaty i inicjatywy, które miały na celu realizację polskich interesów. Według Informacji, Polska konsekwentnie opowiadała się m.in. za poszukiwaniem długoterminowych rozwiązań kryzysu migracyjnego, przy współpracy z państwami trzecimi. W dokumencie podkreślono, że dla Polski kluczowym postulatem pozostawała konieczność utrzymania zasady dobrowolności udziału w migracyjnych działaniach UE, odrzucenie obowiązkowych redystrybucji migrantów oraz zabezpieczenie granic zewnętrznych. W trakcie prezydencji holenderskiej Polska była także m.in. aktywnie zaangażowana w prace promujące pogłębienie rynku wewnętrznego i eliminujące bariery dla przedsiębiorców. Dokument został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję do Spraw Unii Europejskiej, która proponuje jego przyjęcie. Sprawozdanie Komisji przedstawi posłanka Izabela Kloc.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego w 2015 r.
Sejm zapozna się z rządowym dokumentem: „Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2015 r.” (druk nr 493). Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2015 r. po raz kolejny odnotowano poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. W dalszym ciągu wyraźnie zauważalny jest spadek liczby wypadków, ofiar śmiertelnych oraz rannych. Wyraźnie słabszą tendencję spadkową wykazuje natomiast liczba ofiar ciężko rannych. Autorzy podkreślają, że pomimo ciągłej poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego dynamika postępu w tym zakresie jest ciągle zbyt mała. W dokumencie wskazano, że w ubiegłym roku Polska według wstępnych danych była jednym z nielicznych krajów, w których zanotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Wielkość wskaźnika demograficznego określonego liczbą zabitych/100 tys. mieszkańców uległa dalszemu zmniejszeniu i obecnie wynosi 7,6. Dokument rozpatrzyła Komisja Infrastruktury i wnosi o jego przyjęcie. Stanowisko komisji przedstawi poseł Grzegorz Woźniak.

Głosowania
W głosowaniach Sejm zdecyduje m.in. czy do porządku dziennego zostanie włączona „Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie opinii wydanej przez Komisję Europejską, która dotyczy stanu praworządności w Polsce w związku z prowadzoną procedurą ochrony praworządności”.

Izba rozstrzygnie też w sprawie wniosku o uzupełnienie porządku o punkt: „Informacja Rady Ministrów w sprawie sytuacji związanej z planowanym od dnia 1 lipca 2016 r. rozpoczęciem stosowania przez Republikę Francuską szkodliwych dla polskiej branży transportowej przepisów dotyczących delegowania pracowników w transporcie drogowym na terytorium Francji oraz działań podjętych przez rząd w celu wstrzymania stosowania tych przepisów lub ich złagodzenia oraz form pomocy, planowanych przez rząd dla polskich przewoźników, mających na celu umożliwienie poprawnego stosowania nowych przepisów”.

Informacja bieżąca i pytania w sprawach bieżących
Podczas 27. posiedzenia Sejm wysłucha ponadto informacji rządu w sprawie dialogu społecznego prowadzonego przez Ministra Zdrowia. O jej przedstawienie wnioskował KP Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania poselskie w sprawie m.in. współpracy z Agencją Frontex oraz modernizacji dróg ekspresowych S6 i S11. Posłowie mają też pytać o takie kwestie jak np. podwyżka najniższych rent i emerytur. Pełna lista pytań w sprawach bieżących jest dostępna tutaj.

www.sejm.gov.pl