Rząd przyjął program Mieszkanie+

We wtorek 27 września rząd przyjął uchwałę w sprawie narodowego programu Mieszkanie+. Kolejnym krokiem będzie skierowanie ustaw do Sejmu. Ten długo oczekiwany projekt ma na celu wspomóc polskie rodziny, szczególnie te, których do tej pory nie stać było na własne mieszkanie.
Narodowy program Mieszkanie+ przewiduje wsparcie budownictwa społecznego, budowę tanich mieszkań na wynajem, indywidualne konta dla oszczędzających na lokum i poprawę stanu technicznego budynków. Jest to kolejny element wsparcia rodzin, szczególnie wielodzietnych, a więc obietnicy złożonej przez Beatę Szydło w swoim exposé.
Program będzie finansowany ze środków pozyskiwanych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, pieniędzy budżetowych oraz innych środków publicznych (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, fundusze europejskie), a także ze środków prywatnych, np. gromadzonych w funduszach inwestycyjnych.
Program zakłada powołanie Narodowego Operatora Mieszkaniowego, który przy wykorzystaniu gruntów publicznych będzie budował mieszkania dedykowane dla osób o umiarkowanych dochodach. Mieszkania te będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania czynsz ma wynieść ok. 12 – 24 zł za metr kwadratowy.
W projekcie przewidziano także kompleksowe wsparcie budownictwa społecznych mieszkań czynszowych, budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego lub inne podmioty. Program umożliwi samorządom składanie wniosków o dofinansowanie kosztów budowy mieszkań komunalnych i chronionych oraz noclegowni i schronisk dla bezdomnych. Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin, które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania nisko czynszowe. Dodatkowo, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego będą mogły ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Program wprowadza mechanizm oszczędzania w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych (IKM). Oszczędności będą mogły być przeznaczone na zakup, budowę oraz remont mieszkania lub domu jednorodzinnego, będą także zwolnione z podatku dochodowego. Regularne oszczędzanie ma być nagradzane premią wypłacaną z budżetu państwa.
Pierwsze inwestycje w ramach programu rozpoczną się w 2018 r., a w 2019 r. pierwsi uczestnicy programu otrzymają klucze do mieszkań.