Poprawa ochrony przeciwpowodziowej w powiecie dębickim i ropczycko-sędziszowskim

Zachęcamy do zapoznania się z ważniejszymi inwestycjami z zakresu ochrony przeciwpowodziowej realizowanymi i przygotowywanymi na terenie powiatu dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie

 Zadania w realizacji

Od lipca 2016 r. realizowane są roboty budowlano–montażowe w ramach zadania „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe obszarów zalewowych położonych na prawym brzegu rzeki Wisłoki w km 50+500-57+800 na terenie miejscowości Dębica i Kędzierz”. Ich efektem będzie budowa trzech nowych prawostronnych odcinków wałów przeciwpowodziowych o długości 2,079 km oraz rozbudowa istniejących dwóch fragmentów wałów o długości 2,339 km. Realizacja projektu zapewni ochronę zurbanizowanym obszarom Dębicy i Kędzierza o powierzchni 111,8 ha zamieszkałym przez 241 osób.  Termin zakończenia robót to wrzesień 2018 r.

Zadania w przygotowaniu
Przygotowywanym do realizacji zadaniem jest „Zabezpieczenie przed powodzią doliny potoku Zawadka na terenie gminy Dębica, woj. podkarpackie”. Na podstawie opracowanej w 2010 r. koncepcji PZMiUW uzyskał decyzję środowiskową oraz decyzję lokalizacyjną. Następnie został opracowany projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskane pozwolenie wodnoprawne. W chwili obecnej trwa procedura uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę.

Powiat ropczycko-sędziszowski:

Zadania w realizacji
Na zlecenie PZMiUW została zlecona dokumentacja projektowa dla zadania Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Góra Ropczycka” na rzece Budzisz, na terenie m. Sędziszów Małopolski, Góra Ropczycka, Zagorzyce, gm. Sędziszów Małopolski. Decyzja środowiskowa dla tego przedsięwzięcia została wydana jeszcze w styczniu 2015 r., a od stycznia 2017 r. procedowane jest postępowanie w sprawie uzyskania pozwolenia wodno-prawnego. PZMiUW zakłada, że po uzyskaniu pozwolenia wodno-prawnego złoży do Wojewody Podkarpackiego wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację tej inwestycji i uzyska ją w IV kwartale 2017 lub na początku 2018 r.

Zadania dla których dokumentacja projektowa zostanie zlecona w roku 2017
PZMiUW jeszcze w I połowie 2017 r. planuje rozpocząć procedury przetargowe dla kolejnych pięciu projektów, których zadaniem będzie zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej na terenach powiatu dębickiego i ropczycko sędziszowskiego:

– Budowa suchego zbiornika na rzece Skodzierska w km 5+900.

Opracowane na zlecenie Prezesa KZGW Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym nie przewidziały wykonania prac regulacyjnych na rzece Skodzierska (inaczej potok Bobrowski), wskazały natomiast konieczność wykonania zbiornika przeciwpowodziowego celem zapewnienia ochrony w dolinie tego cieku.

– Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Glinik” na rzece Wielopolce na terenie m. Glinik gm. Wielopole Skrzyńskie, m. Niedźwiada, gm. Ropczyce

– Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Broniszów” na rzece Wielopolce na terenie m. Łączki Kucharskie, Niedźwiada, gm. Ropczyce,  m. Broniszów, Glinik, gm. Wielopole Skrzyńskie

Powyższe zbiorniki mają na celu zapewnić ochronę przeciwpowodziową dla obszarów położonych wzdłuż rzeki Wielopolki, w tym zwłaszcza dla położonego niżej miasta Ropczyce.
– Budowa zbiornika na lewym dopływie Budzisza o ujściu w km 17+310

– Budowa zbiornika na prawym dopływie Budzisza o ujściu w km 18+310

Zadaniem tych zbiorników będzie zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej dla miejscowości Zagorzyce, które są usytuowane powyżej zbiornika „Góra Ropczycka” chroniącego Sędziszów Młp.