Koniec miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym pojazdu? To już nie problem!

Zgodnie z przygotowywanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozporządzeniem w sprawie rejestracji i oznaczania samochodów, wykreśleniu ma ulec obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na wbicie kolejnej pieczątki stanowiącej potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego pojazdu.
Kwestia zbyt małej ilości miejsc przeznaczonych na pieczątki przybijane przez odpowiednich diagnostów od wielu lat była krytykowana przez kierowców. Po dokonaniu zaledwie sześciu rocznych przeglądów technicznych właściciel pojazdu był zmuszony do wymiany dowodu rejestracyjnego, co wiąże się oczywiście z koniecznością uiszczenia opłaty. W oparciu o uwagi zgłaszane przez kierowców, rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił rozwiązać ten problem poprzez nowelizację prawa w tym zakresie, czego wyrazem jest przygotowywane rozporządzenie, które obecnie znajduje się w fazie publicznych konsultacji.
W dowodzie rejestracyjnym znajduje się znaczna ilość miejsca na adnotacje urzędowe, natomiast na pieczątki potwierdzające zaliczenie przeglądu przeznaczono wyłącznie sześć rubryk. Projektowane rozporządzenie nie znosi co prawda obowiązującego wzoru dowodu rejestracyjnego, likwiduje jednak przepisy, które nakładały obowiązek wymiany dokumentu natychmiast po wykorzystaniu przez diagnostów wszystkich dostępnych miejsc.
W oparciu zatem o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/45/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. oraz przygotowywaną nowelizację ustawy o ruchu drogowym, w sytuacji braku miejsca na pieczątkę potwierdzającą przeprowadzenie przeglądu technicznego, kierowca będzie mógł posługiwać się zaświadczeniem wystawianym przez odpowiedniego diagnostę, które będzie potwierdzało pozytywne przejście badania technicznego pojazdu. W związku z tym, to od kierowcy będzie zależało, czy zechce dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy, czy też w razie konieczności będzie wolał posługiwać się wystawionym zaświadczeniem. Należy jednak zaznaczyć, iż projektowane zmiany nie oznaczają, iż kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego, zwolnią ich jednak z potrzeby odwiedzania urzędów w celu uzyskania nowego dowodu rejestracyjnego oraz związanej z tym opłaty.
Warto również nadmienić, iż najprawdopodobniej od 2018 r. Ministerstwo Cyfryzacji wdroży program cyfrowego prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, co będzie skutkowało zwolnieniem kierowców z obowiązku posiadania owych dokumentów w czasie prowadzenia pojazdu.