W Dębicy praca dla skazanych, ulga dla przedsiębiorców

„Podniesienie kwalifikacji zawodowych więźniów w celu ich powrotu na rynek pracy po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności” – to tytuł projektu realizowanego przez Służbę Więzienną i jednocześnie przedmiot konferencji, która w czwartek 24 listopada odbyła się w dębickim zakładzie karnym z inicjatywy dyrektora ppłk Bogdana Witkosia i dyrektora okręgowego płk Marka Grabka. Projekt skupiający się na aktywizacji zawodowej więźniów realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.  W czwartkowym spotkaniu, oprócz przedstawicieli lokalnych władz, zakładu karnego, instytucji i przedsiębiorców, uczestniczył także poseł Jan Warzecha.
Według danych SW, miesięczne utrzymanie jednego więźnia w zakładzie karnym kosztuje średnio 3150 zł. Dzięki możliwości zatrudnienia skazani mogliby więc chociaż częściowo mieć wkład w swoje utrzymanie, a nawet opłacać zaległe alimenty, zasądzone kary czy grzywny. Dodatkowo, po powrocie na wolność, byliby bogatsi o doświadczenie i zawód wyuczony w ramach programu jeszcze w trakcie przebywania w zakładzie karnym.
Dotychczas zaledwie 35 % więźniów pracowało w czasie odbywania kary. Zapaść w 2010 roku pogłębił wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazywał płacić więźniom stawkę minimalną. Zatrudnianie skazanych przez przedsiębiorców stało się więc nieopłacalne. Dlatego też nowy rządowy program aktywizacji więźniów w jednym z elementów zakłada wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców – zwroty nawet 40 % kosztów zatrudnienia więźnia.
W sprawę zatrudnienia osadzonych z dębickiej placówki angażuje się także poseł Jan Warzecha, który wraz z władzami miasta zabiega o zlokalizowanie przy Zakładzie Karnym w Dębicy, na terenach należących jeszcze do PKP (ok. 3 ha), zakładu produkującego prefabrykaty do budowy bloków w ramach programu rządowego „Mieszkanie plus” lub innego zakładu umożliwiającego zatrudnienie osadzonych. W tej sprawie poseł  Jan Warzecha z wiceburmistrzem Wojciechem Iwasieczką byli niedawno m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, gdzie spotkali się z wiceprezesem Grzegorzem Muszyńskim. Spotkali się także z gen. Jackiem Kitlińskim – dyrektorem generalnym Służby Więziennej i jego zastępcami. Poseł Warzecha przedstawił inicjatywę zlokalizowania takiego zakładu lub budowę hali pod zakład w Dębicy wiceministrowi odpowiedzialnemu za realizację programu aktywizacji zawodowej więźniów – Patrykowi Jakiemu – z prośbą o jego poparcie i akceptację.
Władze miasta i poseł liczą na pojawienie się chętnego do współpracy przedsiębiorcy, który zdecydowałby się uruchomić w takim zakładzie swoja produkcję i między innymi w tym celu utrzymują stały kontakt z operatorem programu Mieszkanie Plus, czyli BGK Nieruchomości.