„Konstytucja biznesu”, czyli kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Znaczne uproszczenia podatkowe, zasada pewności prawa zakazująca nękania przedsiębiorców podatkami i sankcjami z mocą wsteczną, czy domniemanie niewinności przedsiębiorcy w postępowaniach przed urzędami – to tylko niektóre z założeń opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju konstytucji dla biznesu. Projekt po konsultacjach z przedstawicielami przedsiębiorców i innymi resortami miałby wejść w życie od lipca przyszłego roku.
Kolejną bardzo oczekiwaną zmianą jest zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dziedziczonych przedsiębiorstw również przez dalszą rodzinę. Warunkiem będzie jednak prowadzenie firmy przez obdarowanego przez co najmniej 5 lat.
Ministerstwo Rozwoju podejmuje także działania przeciwko uporczywie spóźniającym się ze spłatami zobowiązań. Receptą na te tzw. zatory płatnicze mają być specjalne narzędzia podatkowe. Kto nie zapłaci należności w ciągu 120 dni, będzie musiał podwyższyć podstawę opodatkowania o wartość tej należności, czyli tym samym zapłaci większy podatek. Podmiot, który z kolei pozostanie w tym czasie z niespłaconą wierzytelnością, będzie mógł o tę kwotę obniżyć podstawę naliczania podatku dochodowego.
Innym ważnym udogodnieniem będącym jednym z punktów konstytucji dla biznesu będzie zwolnienie drobnych przedsiębiorców ze składek ZUS. Ułatwienie z pewnością przyda się szczególnie tym, którzy dopiero rozkręcają swój biznes lub nie stać ich na opłacanie danin, bo ich przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (w przyszłym roku będzie to 1000 zł). Te osoby nie będą więc musiały rejestrować się w ZUS i płacić comiesięcznych składek, ale w dalszym ciągu zobowiązane będą do prowadzenia książki przychodów, by można było na bieżąco sprawdzić, że rzeczywiście nie zostały przekroczone limity przychodów.
Więcej założeń konstytucji biznesu przedstawionej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego podczas Kongresu 590 można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/konstytucja-biznesu-wolnosc-gospodarcza-w-praktyce/