25-lecie reaktywacji Samorządu Aptekarskiego

W niedzielę 16 października miały miejsce uroczyste obchody 25-lecia reaktywacji Samorządu Aptekarskiego na Podkarpaciu. Członkowie izby oraz zaproszeni goście spotkali się najpierw na mszy św. odprawionej w intencji farmaceutów w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o.o. Bernardynów w Rzeszowie. Dalsza część obchodów miała miejsce w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
Uroczystość rozpoczęło przemówienie Prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej – pani Lucyny Samborskiej, która jest jednocześnie radną Rady Powiatu Dębickiego. Pani prezes podziękowała posłowi Janowi Warzesze i poseł Krystynie Wróblewskiej za wspieranie środowiska aptekarzy w dążeniach do zmiany krzywdzącego dla pacjentów prawa. Chodzi przede wszystkim o proceder masowego wywożenia i odsprzedawania leków refundowanych poza Polską, gdzie są one dużo droższe. W naszych aptekach zaczynało coraz częściej brakować nawet podstawowych lekarstw, ponieważ hurtownikom bardziej opłacało się sprzedawać je za granicę z dużo większym zyskiem.
Jednak dzięki działaniom rządu i posłów rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej dotyczącą wprowadzenia sztywnych marż dla leków eksportowanych za granicę. Ta regulacja może w części ograniczyć proceder masowego wywozu leków z kraju.  Nowelizacja została skierowana do konsultacji, po których trafi pod obrady Sejmu, a więc może zacząć obowiązywać już od początku 2017 r.
Izba Aptekarska pełni rolę organizacyjną dla zawodu zaufania publicznego jakim jest zawód farmaceuty. Organy Izby stoją również na straży etyki zawodowej farmaceutów, pomagają też w edukacji aptekarzy poprzez organizację i nadzór nad szkoleniem ustawicznym.