#100zmianDlaFirm – PIERWSZY PAKIET UŁATWIEŃ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Ponad 100 usprawnień dla firm przewiduje nowy pakiet dla przedsiębiorców, który minister rozwoju – Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek 9 czerwca.

Osiem lat rządów PO-PSL upłynęło pod znakiem ciągnących się w nieskończoność postępowań w urzędach, kar administracyjnych nieadekwatnych do przewinienia, braku przepisów pozwalających na działanie firmy po śmierci właściciela (kiedy umiera właściciel, pracownicy tracą pracę z dnia na dzień, a firma przestaje istnieć), wieloletniego oczekiwania na odzyskiwanie długów (wierzyciele odzyskują mniej niż 25 proc. zgłaszanych komornikom wierzytelności), konieczności płacenia składek ZUS w stałej wysokości nawet przez najmniejszych przedsiębiorców.

Rządy koalicji PO-PSL to także inne niezałatwione sprawy: wysokie obciążenia publiczno-prawne, sprawy gospodarcze trwające wiele lat (ponad 41% rozpoznawanych dłużej niż 1 rok, ponad 25% dłużej niż 2 lata, 10% dłużej niż 3 lata), obawy przedsiębiorców przed zwiększaniem zatrudnienia z powodu dodatkowych obciążeń i wymogów, kilkadziesiąt instytucji kontrolujących działające w Polsce firmy, kara za wycinkę drzewa w wysokości 150 tysięcy złotych, od 2010 r. nie zakończyła się żadna duża sprawa w ramach postępowań grupowych.

#100zmianDlaFirm – najważniejsze propozycje pakietu:

Zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego. Więcej spraw rozpatrywanych będzie w trybie uproszczonym, nastąpi ograniczenie samowoli urzędników dzięki nowym zasadom łagodzenia i odstąpienia od kar administracyjnych, szybki i prosty tryb załatwiania nieskomplikowanych spraw (zmiany opracowywane we współpracy z MSWiA).

Wspieranie wzrostu zatrudnienia. Podniesienie progów, od których istnieje obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z 20 do 50 pracowników, ustalanie regulaminu wynagradzania oraz regulaminu pracy w przedziale od 20 do 50 pracowników tylko na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

Sprawne kontrole i ochrona przed zmianami interpretacji prawa. Kontrole w pierwszej kolejności tam, gdzie prawdopodobieństwo naruszenia prawa jest największe, a nie u małych polskich przedsiębiorców, zakaz ponownej kontroli tej samej sprawy, przedsiębiorca nie będzie ponosić kary za zdarzenia z przeszłości, jeżeli wynika ona tylko ze zmiany interpretacji prawa.

Sprawna sukcesja jednoosobowych firm. Czasowa możliwość posługiwania się nazwą oraz numerami NIP i REGON zmarłego przedsiębiorcy, przedsiębiorca będzie mógł za życia ustanowić przedstawiciela, spadkobiercy będą mogli powierzyć jednej osobie sprawy firmy do czasu zakończenia formalności spadkowych.

Łatwiejsze odzyskiwanie długów. Proste zasady odpowiedzialności inwestora za zobowiązania wobec podwykonawcy, wyższy pułap należności, które mogą być dochodzone w postępowaniu uproszczonym, umożliwienie notariuszom wystawiania nakazów zapłaty, szybsze i skuteczniejsze postępowania grupowe (zmiany opracowywane we współpracy z MS).

Uproszczony system podatkowy dla małej działalności gospodarczej. Jedna danina stanowiąca procent od przychodu zamiast opłacania osobno podatków i składek dla najmniejszych firm z ustaloną górną granicą obrotów (zmiany opracowywane we współpracy z KPRM).