O polskim winie w Sali Kolumnowej

W środę 13 kwietnia w Sejmie odbyła się konferencja dotycząca polskiej branży winiarskiej. W spotkaniu „Polskie winiarstwo szansą na aktywizację małych gospodarstw rolnych” udział wzięli m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wiceminister Ryszard Zarudzki, a także przedstawiciele Polskiej Federacji Producentów Wina.

Konferencja była poświęcona kwestiom polskiej branży winiarskiej. Jej przedstawiciele przekonują, że nasze rodzime wina są doceniane przez znawców i zdobywają nagrody w międzynarodowych konkursach, ale potrzebne jest wsparcie ze strony państwa.

Jak zapewniał poseł Michał Wojtkiewicz, na Podkarpaciu i w Małopolsce występują szczególnie korzystne warunki do uprawy winorośli. Bardzo często nieużywane południowe stoki o wielkości od pół do półtora hektara przy dobrej organizacji mogłyby utrzymać małe gospodarstwa.

Poseł Bogdan Rzońca zaznaczył, że branża winiarska jest gospodarczą niszą, dlatego tym bardziej rząd chce pomóc polskim przedsiębiorcom w dostępie do środków finansowych i w likwidacji barier prawnych.

Rafał Stec z Polskiej Federacji Producentów Wina podkreślał, że polscy winiarze potrzebują wyrównania szans z sąsiadami z południa Europy, poprzez m.in. uproszczenie procedury umieszczania znaków akcyzowych na opakowaniach, ustanowienie jednego pozwolenia na sprzedaż wina bez rozróżnienia na rodzaj handlu (detaliczny czy hurtowy), uproszczenie procedury uzyskiwania uprawnień do sprzedaży wina podczas targów i festynów, obniżenie podatku VAT do 8 procent oraz ustanowienie zerowej stawki podatku akcyzowego dla win z soku winogronowego. Jak zaznacza Stec, takie działania w znacznym stopniu zaktywizują małe gospodarstwa rolne, które będą w stanie się rozwijać i stworzyć nowe miejsca pracy.