16. posiedzenie Sejmu

Rozwiązania ograniczające wyłudzanie VAT i uszczelniające system poboru tego podatku oraz wprowadzenie tzw. klauzuli obejścia prawa podatkowego to tylko niektóre z proponowanych zmian w prawie, nad którymi będą pracować posłowie podczas 16. posiedzenia Sejmu. Izba zajmie się również m.in. propozycją przepisów mających chronić prywatne lasy przed niekontrolowanym wykupem po 1 maja 2016 r. W porządku obrad jest także rozpatrzenie obywatelskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Na bieżącym posiedzeniu Sejm planuje też podjąć uchwałę w 1050. rocznicę chrztu Polski.

Obrady rozpoczną się od ślubowania poselskiego Andrzeja Melaka, który obejmie mandat po zmarłym 1 kwietnia br. pośle Arturze Górskim.

Większe bezpieczeństwo biorców i dawców krwi
Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 294). Sejm rozpatrzy go w drugim czytaniu. Nowe przepisy mają gwarantować bezpieczeństwo wszystkim biorcom i dawcom krwi od momentu pobrania krwi aż do czasu jej przetoczenia.  Projekt wdraża do polskiego prawa przepisy dyrektyw unijnych, w tym m.in. 2002/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 27 stycznia 2003 r. ustanawiającą normy jakości i bezpiecznego pobierania, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania krwi ludzkiej i składników krwi. Projekt m.in. zobowiązuje wszystkie centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa do prowadzenia systemu jakości. Ma on gwarantować, że cały proces pobierania krwi i jej składników, badania, preparatyki, przechowywania i transportu jest pod ścisłą kontrolą i odpowiada wszystkim wymaganym normom oraz standardom, a każdy jego etap jest opisany w określonej procedurze i będzie możliwy do zweryfikowania. Projekt wprowadza też podstawy prawne, które umożliwią funkcjonowanie systemu teleinformatycznego e-krew. Ma on być opracowany w latach 2017-2019. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu Sejmu. Następnie projektem zajmowała się Komisja Zdrowia. Na etapie prac komisyjnych do projektu dodane zostały poprawki doprecyzowujące i legislacyjne. Sprawozdanie Komisji w tej sprawie przedstawi posłanka Joanna Kopcińska.

Poprawa przejrzystości obrotu gospodarczego
To cel rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (pierwotny druk nr 322), nad którym będą pracować posłowie w drugim czytaniu. Według rządu proponowane rozwiązania umożliwią uczciwą konkurencję między przedsiębiorcami – będą korzystne dla tych, którzy prawidłowo ewidencjonują swoje dochody, czyli nie prowadzą działalności w tzw. szarej strefie. Zmiany mają ułatwić kontrolę skarbową przepływów finansowych, a tym samym usprawnić proces opodatkowania dochodów oraz właściwego rejestrowania obrotu dla potrzeb VAT. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. W projekcie zaproponowano m.in. rozwiązania podatkowe, które mają ograniczyć zjawisko dokonywania płatności z naruszeniem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a więc z pominięciem rachunku płatniczego. Ustawa ta przewiduje, że płatności miedzy przedsiębiorcami powyżej 15 tys. euro muszą być dokonywane z użyciem rachunku bankowego. Nie ma jednak sankcji za złamanie tego przepisu. Zgodnie z projektem przedsiębiorca, który zapłaci gotówką za transakcję powyżej dozwolonego limitu, nie będzie mógł zaliczyć jej do kosztów uzyskania przychodów, albo będzie musiał zwiększyć przychody w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania. W pierwotnej wersji projekt zakładał ponadto obniżenie wartości transakcji uprawniającej przedsiębiorców do dokonywania płatności bez użycia rachunku płatniczego z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Komisja Finansów Publicznych zaproponowała jednak, aby limit ten pozostał bez zmian. Sprawozdanie komisji na forum Sejmu przedstawi poseł Jacek Sasin.

Utworzenie Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
Zakłada to poselski projekt ustawy o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (pierwotny druk nr 220), którego drugie czytanie odbędzie się na obecnym posiedzeniu Sejmu. Przedmiotem projektu są zasady utworzenia Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Projektodawcy proponują powołanie Akademii w oparciu o istniejące struktury i zasoby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, która ma zostać zniesiona z dniem utworzenia uczelni. Wnioskodawcy podkreślają, że powołanie nowej publicznej uczelni akademickiej w Gorzowie Wielkopolskim umożliwi stworzenie silnego ośrodka akademickiego, z zapleczem do badań profilowych, ukierunkowanym na rozwój dziedzin nauk technicznych, społecznych, humanistycznych, przyrodniczych oraz nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość. Dokument został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Komisja przyjęła projekt z poprawkami polegającymi m.in. na dodaniu przepisu regulującego sytuację osób przyjętych na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2016/2017. Sprawozdawcą komisji jest posłanka Marzena Machałek.

Zwiększenie bezpieczeństwa państwa w związku z relokacją lub przesiedleniami cudzoziemców na terytorium Polski
To, jak podkreślają wnioskodawcy, główny cel rządowego projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pierwotny druk nr 290). Sejm rozpatrzy tę propozycję w drugim czytaniu. Projekt ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unormowań wynikających z decyzji Rady UE 2015/1523 z 14 września 2015 r. i 2015/1601 z 22 września 2015 r. Na ich podstawie Polska zobowiązała się do przyjęcia uchodźców relokowanych z Grecji i Włoch. Chodzi m.in. o wydłużenie do 45 dni dotychczasowego 7-dniowego terminu przewidzianego na przekazanie przez Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt na tym terytorium mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego (w sytuacjach szczególnych projekt dopuszcza przedłużenie tego terminu o 14 dni). Jednocześnie rezygnuje się z dotychczas przewidzianego w przepisach domniemania, iż w razie braku informacji uważa się, że wjazd cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jego pobyt na tym terytorium nie stanowią zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Projekt nakłada obowiązek wypowiedzenia się organów, do których zwróci się Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W przypadku poinformowania przez którąkolwiek z instytucji szefa Urzędu o tym, że wjazd cudzoziemca do Polski i jego pobyt na jej terenie stwarza zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa – nie przeprowadzi on przesiedlenia, a w przypadku relokacji, powiadomi państwo, z którego ma ona nastąpić, że cudzoziemiec nie został do niej zakwalifikowany. Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zaproponowała do projektu poprawkę o charakterze uściślającym (przepis przejściowy). Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawi poseł Sylwester Tułajew.

Walka z oszustwami i wyłudzeniami podatku VAT oraz uszczelnienie systemu jego poboru
To główne założenia rządowego projektu ustawy o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej (druk nr 395). Sejm rozpatrzy go w pierwszym czytaniu. Projekt ustawy umożliwi stworzenie systemu teleinformatycznego, który będzie wspierał  organy administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej w zwalczaniu oszustw i wyłudzeń podatku VAT oraz przyczyni się do uszczelnienia systemu poboru tego podatku. Przygotowanie tej ustawy stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé, w którym zapowiedziała rozwiązania ograniczające zakres wyłudzeń podatku VAT. Proponowane zmiany służą m.in. ograniczeniu nieprawidłowości w obszarze finansów publicznych i obrotu towarowego. Mają prowadzić do sprawnego wykrywania nadużyć podatkowych i zapobiegać ich powstawaniu. Powinny zapewnić ochronę rynku przez ograniczenie szarej strefy i zmniejszenie luki podatkowej. Jak podkreśla rząd, w wielu krajach należących do OECD wdraża się systemy informatyczne, które wspomagają zmniejszenie luki finansowej w dochodach państwa z tytułu podatków, w tym z VAT. W pracach parlamentarnych nad projektem rząd reprezentuje Minister Finansów.

Dyskusja nad projektem dotyczącym odpowiedzialności za szkody łowieckie
W pierwszym czytaniu Izba zajmie się wniesionym przez grupę posłów KP Polskie Stronnictwo Ludowe projektem ustawy o szkodach łowieckich oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 372). Projekt określa zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych lub obwodach rybackich przez zwierzęta łowne lub zwierzęta objęte ochroną oraz szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania. W dokumencie są także określone podmioty odpowiedzialne za wypłatę odszkodowań oraz zasady ponoszenia przez Skarb Państwa części kosztów z tego tytułu. W projekcie znalazły się definicje szkód łowieckich, zwierząt łownych oraz zwierząt objętych ochroną. Wnioskodawcy proponują, by dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mogli wystąpić do wojewody z wnioskiem o zwrot części kosztów poniesionych w związku z wypłatą odszkodowań za szkody łowieckie. Wysokość udziału Skarbu Państwa w kosztach odszkodowań ma być uzależniona od procentu wykonania planu łowieckiego, czyli maksymalnej liczby zwierząt łownych przeznaczonych do pozyskania w danym roku. W przypadku wykonania co najmniej 90 proc. planu dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich mogliby liczyć na zwrot 50 proc. kwoty odszkodowań wypłaconych w poprzednim roku. Wykonanie planu w 80 proc. uprawniałoby do otrzymania zwrotu 30 proc. tych kwot. Wypłaty miałyby nastąpić w terminie 6 miesięcy od złożenia wniosku. Ponadto wnioskodawcy proponują, by oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania, dokonywali przedstawiciele zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego wspólnie z poszkodowanym lub jego pełnomocnikiem. Na wniosek strony w czynnościach tych będą mogli wziąć udział przedstawiciele izby rolniczej, a z własnej inicjatywy także przedstawiciele samorządu gminnego. Zgodnie z propozycją wnioskodawców gmina miałaby także zajmować się mediacjami w przypadku sporu między stronami. Szczegółowe procedury szacowania szkód ma określić minister ds. środowiska. W pracach nad projektem wnioskodawców reprezentuje posłanka Urszula Pasławska.

Sejmowy etap ratyfikacji porozumienia między Polską a władzami kanadyjskiej prowincji Quebec w sprawie zabezpieczenia społecznego Polonii
To kolejny punkt 16. posiedzenia Sejmu. Posłowie, w drugim czytaniu, rozpatrzą przedstawiony przez Radę Ministrów projekt ustawy o ratyfikacji Porozumienia o zabezpieczeniu społecznym między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Quebecu, podpisanego w Quebecu dnia 3 czerwca 2015 r. (druki nr 337). Sejm wyraża w nim zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji porozumienia. 2 kwietnia 2008 r. została podpisana dwustronna umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą. Gwarantuje ona Polonii w Kanadzie oraz Kanadyjczykom zamieszkującym w Polsce m.in. prawo do rent i emerytur, zasiłków pogrzebowych i z tytułu śmierci. Kanadyjska prowincja Quebec posiada jednak własny system zabezpieczenia społecznego. Jego podstawą jest Plan Emerytalno-Rentowy Quebecu. Osoby zamieszkałe i zatrudnione w tej prowincji nie są zatem objęte działaniem Planu Emerytalno-Rentowego Kanady, lecz Planem Emerytalno-Rentowym Quebecu. Zawarcie porozumienia między Polską a władzami prowincji Quebec umożliwi Polakom tam zamieszkującym korzystanie z prawa do zabezpieczenia społecznego. Na podstawie tego porozumienia zaliczane będą np. okresy ubezpieczeniowe, dzięki czemu możliwe będzie nabycie prawa m.in. do świadczeń emerytalno-rentowych. Nad projektem pracowały Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Spraw Zagranicznych. Wnoszą one o przyjęcie projektu bez poprawek. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi poseł Józef Leśniak.

Zmiany w funkcjonowaniu instytucji wspierania rozwoju
Sejm rozpocznie także prace nad rządową propozycją zmian do ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 405). Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, przewidziane w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” zintegrowanie istniejących instytucji wspierania rozwoju wymaga zmian prawnych dotyczących ich funkcjonowania , natomiast na bazie zintegrowanych instytucji ma powstać Grupa Polski Fundusz Rozwoju SA. Zgodnie z projektem, minister do spraw gospodarki ma też sprawować nadzór nad: Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA, niektórymi spółkami Skarbu Państwa zajmującymi się wspieraniem rozwoju gospodarki oraz Urzędem Zamówień Publicznych. Nadzór nad Bankiem Gospodarstwa Krajowego zostanie przekazany ministrowi ds. gospodarki. Przewodniczącego i członków Rady Nadzorczej BGK będzie powoływał i odwoływał prezes Rady Ministrów na wniosek poszczególnych ministrów. W pracach nad projektem Radę Ministrów reprezentuje Minister Rozwoju.

 System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych w przypadku m.in. lekarzy i pielęgniarek ruszy 1 maja 2017 r.
To istota rozpatrywanego w drugim czytaniu poselskiego projektu nowelizacji  ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (pierwotny druk nr 397). Projekt przesuwa o rok – z 1 maja 2016 r. na 1 maja 2017 r. – termin wejścia w życie Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) dla lekarzy i lekarzy dentystów, ratowników medycznych oraz pielęgniarek i położnych. W przypadku diagnostów laboratoryjnych i farmaceutów system zostanie uruchomiony 1 maja 2016 r., a więc w terminie przewidzianym nowelizacją ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw z 9 października 2015 r. Zdaniem wnioskodawców uruchamianie SMK powinno być etapowe, co umożliwi jego dostosowanie do potrzeb użytkowników oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów. W konsekwencji projekt wydłuża o rok obowiązywanie przepisów przejściowych dotyczących kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów oraz utrzymuje w mocy akty wykonawcze dotyczące tych zagadnień. Nowelizacja ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r. Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Prawo i Sprawiedliwość. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Tadeusz Dziuba.

Ochrona lasów prywatnych przed niekontrolowanym wykupem
To główny cel rządowego projektu nowelizacji ustawy o lasach (pierwotny druk nr 394), którym Izba zajmie się w drugim czytaniu. Zgodnie z projektem, Skarb Państwa, czyli Lasy Państwowe, będzie miał prawo wykupu lub pierwokupu prywatnych gruntów leśnych po cenach rynkowych. Prawo to nie będzie dotyczyć m.in. przypadków zbycia na rzecz szerokiego kręgu osób bliskich oraz dziedziczenia ustawowego i testamentowego, a także zbycia gospodarstwa rolnego, którego część stanowią grunty leśne. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, 1 maja 2016 r. mija 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej i gruntów leśnych przez cudzoziemców. 31 marca 2016 r. Sejm przyjął rozwiązania, które chronią ziemię rolną przed niekontrolowanym wykupem po tej dacie. W uzasadnieniu wskazano też, że w Polsce lasy prywatne zajmują ok. 2 mln ha powierzchni. Ich ewentualny wykup groziłby niezrealizowaniem obowiązku powiększania areału lasów narodowych przez Lasy Państwowe. Zdaniem wnioskodawców proponowane rozwiązania zabezpieczają wykonanie zadania polegającego na zwiększaniu lesistości w ramach „Krajowego programu zwiększania lesistości”. Jak podkreślają, nowe regulacje przyczynią się do zwiększenia obszaru lasów stanowiących własność Skarbu Państwa. Lasy prywatne zostaną objęte standardami zagospodarowania i ochrony obowiązującymi w PGL Lasy Państwowe. Znowelizowane przepisy mają obowiązywać od 30 kwietnia 2016 r. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Wdrożenie przepisów UE dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy
W porządku obrad Sejmu jest też pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 382). Celem projektu jest prawidłowe wykonanie dyrektywy 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. Nowe przepisy mają także zapewnić zgodność z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Zmiana polega na doprecyzowaniu artykułu 176 Kodeksu pracy. Zgodnie z projektowanym przepisem, prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży i karmiące dziecko piersią. Doprecyzowano także upoważnienie dla Rady Ministrów do wydania rozporządzenia określającego wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, przy których nie wolno zatrudniać kobiet. Zaproponowane w projekcie upoważnienie przewiduje określenie wykazu prac, których kobiety w ciąży i karmiące piersią nie będą mogły wykonywać ze względu na to, że mogłyby one niekorzystnie wpływać na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią. Chodzi o prace związane m.in. z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, czy warunkami w jakich praca jest wykonywana. Proponowane przepisy powodują też konieczność zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W ustawach tych będą uwzględnione zakazy wykonywania przez kobiety (żołnierzy) obowiązków służbowych, funkcji lub zadań służbowych, które są niebezpieczne, szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia w okresie ciąży lub karmienia piersią. Uzasadnienie projektu przedstawi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania do polskiego prawa podatkowego
Taką propozycję zawiera rozpatrywany w pierwszym czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 367). Zdaniem rządu rozwiązanie to uszczelni i uporządkuje system podatkowy, wyznaczając granice dopuszczalnej optymalizacji podatkowej. Analogiczne rozwiązania prawne znajdują się w systemach prawnych wielu krajów, m.in. w Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Nowej Zelandii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Wnioskodawca proponuje uzupełnienie Ordynacji podatkowej o nowy dział – Przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, w ramach którego m.in. zdefiniowana zostanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania oraz określone postępowanie podatkowe w przypadku unikania opodatkowania. Projekt definiuje unikanie opodatkowania jako czynność dokonaną przede wszystkim w celu osiągnięcia korzyści podatkowej, sprzeczną z celem przepisu ustawy. Rząd proponuje, by w takiej sytuacji, jeśli sposób działania był sztuczny, czynność taka nie skutkowała osiągnięciem korzyści podatkowej. Projekt uznaje za sztuczny taki sposób działania, który nie zostałby zastosowany przez podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Skutki podatkowe czynności mają być określone w porównaniu do tzw. czynności odpowiedniej, czyli dokonanej przez podatnika, który nie działa w sposób sztuczny. Klauzula ma nie mieć zastosowania m.in. w sytuacji, jeśli korzyść podatkowa nie przekroczy w okresie rozliczeniowym 100 tys. zł. Projekt przewiduje utworzenie Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Ma ona być niezależnym organem powoływanym przez Ministra Finansów na czteroletnią kadencję. Jej zadaniem ma być opiniowanie zasadności zastosowania klauzuli w indywidualnych sprawach. W skład rady mają wchodzić m.in. osoby wskazane przez Ministra Finansów, prezesa NSA, naukowcy, przedstawiciel samorządu terytorialnego, doradca podatkowy wskazany przez Krajową Radę Doradców Podatkowych, przedstawiciel resortu sprawiedliwości oraz Rady Dialogu Społecznego. Rząd proponuje, by zainteresowane podmioty mogły zwrócić się do Ministra Finansów o wydanie tzw. opinii zabezpieczającej. Dokument taki będzie mógł zostać wydany, jeżeli szef resortu finansów publicznych uzna, że przedstawione we wniosku czynności nie stanowią unikania opodatkowania. W pracach nad projektem rząd reprezentuje Minister Finansów.

Realizacja „Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii” w 2014 r.
Posłowie zapoznają się też z Informacją Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z „Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii” w 2014 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 192). Dokument podsumowuje działania rządu oraz samorządów: m.in. profilaktykę, leczenie, rehabilitację oraz ograniczanie szkód zdrowotnych. W celu zmniejszenia rozpowszechniania używania środków odurzających, substancji psychotropowych i środków zastępczych wśród dzieci i młodzieży, w roku sprawozdawczym Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii wsparło realizację 158 programów profilaktycznych na terenie całego kraju. Działaniami objęto około 244 tys. osób. W 2014 r. Krajowe Biuro kontynuowało ogólnopolską kampanię pt. „Przyjmuje leki czy bierze? Leki bez recepty do leczenia, nie do brania”, której celem było podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z pozamedycznym używaniem przez młodzież leków nasennych i uspokajających. Krajowe Biuro oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji upowszechniały w 2014 r. europejski program „Unplugged”, adresowany do młodzieży w wieku 12–14 lat. Jest on ukierunkowany na ograniczenie inicjacji używania substancji psychoaktywnych, tj.: alkoholu, tytoniu i narkotyków. Program był wdrażany w gimnazjach poprzez sieć przeszkolonych trenerów i realizatorów. W celu poprawy jakości oddziaływań profilaktycznych Minister Edukacji Narodowej kontynuował realizację „Programu promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży na lata 2013–2016”, który w sposób kompleksowy odnosi się do zagadnień ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży, w tym także zapobiegania narkomanii. Jednocześnie, tak jak w latach poprzednich, urzędy marszałkowskie kontynuowały rozwijanie programów profilaktyki selektywnej i wskazującej adresowanych do osób oraz ich rodzin, korzystających z pomocy w związku z występowaniem problemu narkomanii. W celu polepszenia dostępu do specjalistycznej ambulatoryjnej opieki zdrowotnej adresowanej do problemowych użytkowników narkotyków w 2014 r. NFZ zwiększył o ok. 12 proc. nakłady finansowe na świadczenia zdrowotne realizowane w trybie ambulatoryjnym. W 2014 r. Krajowe Centrum do spraw AIDS programem leczenia antyretrowirusowym (ARV) objęło 7 881 pacjentów zakażonych HIV i chorych na AIDS, tj. o blisko 11 proc. więcej niż w roku poprzednim. Program leczenia ARV był realizowany w 21 szpitalach, w których działają ośrodki referencyjne leczące zakażonych HIV i chorych na AIDS. Ponadto w 2014 r. działały 31 placówki wykonujące anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV. Dokument został skierowany do Komisji Zdrowia. Komisja rozpatrzyła Informację i wnosi o jej przyjęcie. Dokument na posiedzeniu Sejmu przedstawi Minister Zdrowia, a sprawozdanie komisji poseł Tomasz Latos.

Uregulowanie zasad zawodu fizjoterapeuty
To główny cel obywatelskiego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (druk nr 29), który Izba rozpatrzy w pierwszym czytaniu.  Projekt ma uregulować prawnie zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym kształcenia, uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu i zasady odpowiedzialności zawodowej. Zgodnie z projektem, zawód fizjoterapeuty będzie samodzielnym zawodem medycznym. Będzie go mogła wykonywać osoba, która m.in. posiada dyplom magistra fizjoterapii, rehabilitacji ruchowej lub wychowania fizycznego (po ukończeniu odpowiednich kursów lub specjalizacji). Fizjoterapeuci będą mogli samodzielnie kwalifikować pacjentów do zabiegów fizjoterapeutycznych oraz dobierać i dostosowywać takie zabiegi do ich potrzeb. Będą też prowadzić dokumentację medyczną oraz wydawać opinie o stanie osób poddanych fizjoterapii. Szczegółowy wykaz czynności zawodowych i poziom wykształcenia niezbędny do ich wykonywania określi minister zdrowia w rozporządzeniu. Proponowane rozwiązania przewidują też utworzenie Krajowej Izby Fizjoterapeutów – samorządu zawodowego składającego się z mieszkających na terytorium Polski fizjoterapeutów wpisanych do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów. W skład Krajowej Izby Fizjoterapeutów wchodziłaby m.in. Krajowa Rada oraz Rzecznik i Sąd Dyscyplinarny. Członkowie organów Izby byliby wybierani w głosowaniu tajnym na 4-letnią kadencję. Krajowa Rada Fizjoterapeutów, na wniosek zainteresowanego, będzie stwierdzać prawo wykonywania zawodu w drodze uchwały. Na tej podstawie dokonywany będzie wpis do prowadzonego przez Radę Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów i wydawany dokument „Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty”. Procedura będzie podlegać opłacie. Zgodnie z projektem fizjoterapeuci mieliby obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności. Za naruszenie zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywania zawodu fizjoterapeuci będą podlegać odpowiedzialności zawodowej. Od orzeczeń Sądu Dyscyplinarnego będzie przysługiwało odwołanie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Przygotowanie postępowania i czynności oskarżyciela będą z kolei zadaniem Rzecznika Dyscyplinarnego. W zawartym w projekcie katalogu kar, które będzie mógł orzekać Sąd Dyscyplinarny są m.in.: nagana, kara pieniężna od 1 do 10 tys. zł z przeznaczeniem na cel społeczny związany z ochroną zdrowia oraz zawieszenie (na okres od roku do 5 lat) i pozbawianie prawa wykonywania zawodu. Projekt uzasadni przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej do spraw Projektu Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty Ernest Wiśniewski.

W Sejmie o projekcie unijnych przepisów w sprawie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług
Posłowie zajmą się też w drugim czytaniu projektem uchwały w sprawie uznania projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług za niezgodny z zasadą pomocniczości. Zasada pomocniczości wynika z art. 5 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej i przewiduje, że działania krajowe powinny być przenoszone na poziom wspólnotowy tylko wtedy, gdy oznacza to ich bardziej skuteczną i efektywną realizację. Projekt uchwały w sprawie uznania projektu aktu ustawodawczego Unii Europejskiej za niezgodny z zasadą pomocniczości może wnieść Komisja do Spraw Unii Europejskiej lub grupa 15 posłów. W przypadku podjęcia uchwały, Marszałek Sejmu przesyła ją właściwemu organowi Unii Europejskiej.

Ograniczenie dostępu osobom fizycznym do substancji, z których produkowane są materiały wybuchowe
Ma temu służyć ustawa o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych (pierwotny druk nr 217). Podczas 16. posiedzenia Sejmu posłowie będą pracować nad stanowiskiem Senatu do ustawy. Ustawa zawiera regulacje służące stosowaniu rozporządzenia unijnego nr 98/2013 w sprawie wprowadzania do obrotu i używania prekursorów materiałów wybuchowych. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo publiczne przez ograniczenie przeciętnym użytkownikom dostępu do wybranych substancji chemicznych, które w określonych stężeniach mogą być użyte do nielegalnego wytwarzania materiałów wybuchowych i przeprowadzania ataków terrorystycznych. Ustawa przewiduje utworzenie ogólnopolskiego systemu zgłaszania podejrzanych transakcji lub prób ich dokonania oraz zniknięć i kradzieży znacznych ilości substancji. Głównym elementem systemu będzie krajowy punkt kontaktowy w Komendzie Głównej Policji. W krajowym punkcie kontaktowym, za pomocą systemu teleinformatycznego, będą zgłaszane i ewidencjonowane podejrzane transakcje, próby ich dokonania oraz zniknięcia i kradzieże. Dane zgromadzone w ogólnopolskim systemie zgłaszania będą udostępniane – na pisemny wniosek z uzasadnieniem – wskazanym służbom, o ile są im niezbędne do realizacji ustawowych zadań. Wśród tych podmiotów są: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Inspekcja Handlowa, Policja, Służba Celna, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa. Ustawa określa również zadania organów i jednostek kontrolujących podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą, polegającą na udostępnianiu prekursorów materiałów wybuchowych podlegających ograniczeniom. Określono też zadania instytucji zajmujących się kontrolą przejść granicznych pod kątem ich wprowadzania do Polski. W ustawie zapisano ponadto sankcje za naruszanie przepisów rozporządzenia unijnego. Senat zaproponował poprawki, m.in. o charakterze doprecyzowującym. Jedna z senackich propozycji przewiduje, że dane z ogólnopolskiego systemu zgłaszania podejrzanych transakcji będą udostępniane Policji w drodze teletransmisji, bez konieczności składania pisemnego wniosku. Senat chce też np., aby sankcje za niezgłoszenie podejrzanej transakcji, próby jej dokonania, a także zniknięcia lub kradzieży znacznych ilości substancji nie były fakultatywne, lecz obowiązkowe. Senackimi poprawkami zajmą się Komisje: Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Gospodarki i Rozwoju.

Dostosowanie prawa do przepisów UE harmonizujących wymagania dla produktów wprowadzanych do obrotu na jednolitym rynku
Sejm rozpatrzy senackie poprawki do ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (pierwotny druk nr 248). Nowe przepisy mają zapewnić spójność polskich regulacji, dotyczących systemów oceny zgodności, z systemem europejskim, określonym w Nowych Ramach Prawnych (NLF – New Legal Framework). Ustawa o systemie oceny zgodności z 2002 r. nie zawierała wielu fundamentalnych postanowień zawartych w NLF, przez co na jej podstawie nie można było wdrożyć dyrektyw sektorowych, określających wymagania dla poszczególnych kategorii produktów, np. maszyn, dźwigów lub zabawek, które są spójne z NLF. W nowej ustawie określono m.in. zasady przeprowadzania oceny zgodności wyrobów, obowiązki podmiotów gospodarczych, warunki i tryb udzielania akredytacji, zasady i tryb autoryzacji jednostek oceniających zgodność, zadania Polskiego Centrum Akredytacji oraz zasady funkcjonowania systemu nadzoru rynku. Ustawa wdraża przepisy ogólne dyrektyw sektorowych – dotyczące definicji, najważniejszych zasad przeprowadzania oceny zgodności wyrobów, w tym domniemań zgodności czy oznakowania CE, obowiązków podmiotów gospodarczych, zasad notyfikacji jednostek oceniających zgodność. W zakresie nadzoru rynku celem nowych regulacji jest poprawa skuteczności systemu w obszarze produktów nieżywnościowych (np. zabawek czy maszyn) w Polsce, umożliwiająca jednolite funkcjonowanie unijnego rynku wewnętrznego, którego filarem jest swobodny przepływ towarów. Ponadto celem ustawy jest zapewnienie skutecznego, proporcjonalnego i odstraszającego systemu kar, a w konsekwencji wysokiego poziomu ochrony konsumentów oraz środowiska naturalnego, który pozwoli skutecznie eliminować z rynku nieuczciwe podmioty gospodarcze oferujące wyroby niebezpieczne lub niespełniające unijnych przepisów. Senat zaproponował do ustawy poprawki o charakterze legislacyjny