Projekt Rodzina 500+, czyli szansa dla polskich rodzin

Beata Szydło, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera, po konsultacjach przeprowadzonych z rodzinami wielodzietnymi i borykającymi się z problemami finansowymi, zaprezentowała opracowany przez PiS projekt o nazwie Rodzina 500+. Ustawa ta umożliwi realne wsparcie dla polskich rodzin, które co miesiąc będą dostawały po 500 zł na każde drugie i następne dziecko. W domach, w których sytuacja jest trudniejsza, takie wsparcie będzie możliwe także na pierwsze dziecko.

Wbrew temu, co mówią politycy PO i PSL, według danych GUS w skrajnym ubóstwie żyje co najmniej 900 tysięcy polskich dzieci. To są fakty dramatyczne i nie można udawać, że nie istnieją. W 2014 r. w gospodarstwach domowych o wydatkach poniżej granicy ubóstwa skrajnego (tzn. poniżej minimum egzystencji) żyło ok. 2,8 mln osób, natomiast w gospodarstwach domowych poniżej granicy ubóstwa relatywnego (tzn. w takich, w których wydatki wynosiły mniej niż 50% średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych) – ok. 6,2 mln osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa, czyli poniżej progu interwencji socjalnej szacuje się na ok. 4,6 mln. Podobnie jak w poprzednich latach, zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był w 2014 r. ponad dwukrotnie wyższy niż w miastach. Te dane jednoznacznie wskazały na konieczność opracowania takiego programu, jak Rodzina 500+.

 Kto będzie mógł skorzystać z programu Rodzina 500+?

 Projektowana ustawa wprowadza pomoc ekonomiczną w postaci świadczenia wychowawczego skierowaną do rodzin wychowujących dzieci do lat 18.

 Co miesięczne świadczenie w wysokości 500 zł dostaną rodziny:

  • na  „pierwsze dziecko” – zakres tego uprawnienia zależeć będzie od kryterium dochodowego (do 800 zł); w przypadku dziecka niepełnosprawnego (do 1200 zł)

UWAGA! – dodatek 500 złotych nie oznacza, że najbiedniejsze rodziny stracą jakiekolwiek inne dodatki i ulgi. Wszystkie ulgi i dodatki zostają utrzymane, a 500 złotych jest dodatkowym świadczeniem

  • na wszystkie dzieci będące drugim i kolejnym dzieckiem – bez zastosowania kryterium dochodowego.

 Ile potrzebujemy na to pieniędzy?

 Zanim będziemy mówić, ile pieniędzy wydamy jako państwo na ten program, to trzeba podkreślić, że DZIECI TO NIE KOSZT, ALE NAJLEPSZA INWESTYCJA!

Potencjalny skutek fiskalny:

Wypłaty świadczeń w roku 2016 wyniosą około 21 mld zł

Co ten program da wszystkim Polakom?

  • Rynek Pracy: poprawa warunków funkcjonowania rodzin posiadających dzieci może przyczynić się do wzrostu obrotu gospodarczego.
  • Konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczości, w tym funkcjonowanie przedsiębiorstw: istotne zwiększenie popytu konsumpcyjnego przyczyni się do wzrostu gospodarczego.
  • Sytuacja i rozwój regionów: wejście w życie ustawy będzie miało wpływ na rozwój regionów; zwiększenie popytu konsumpcyjnego przyczyni się do wzrostu gospodarczego w regionach o niskich dochodach.

Program 500+ to realne i długofalowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych i w złej sytuacji materialnej. To nie „klepanie po plecach” i obiecywanie, że wszystko będzie dobrze w wykonaniu rządu PO-PSL. Taka pomoc proponowana przez PiS jest konieczna nie tylko dla biedniejszej części naszego społeczeństwa, ale przyczyni się także m.in. do rozwoju całego kraju, wzrostu gospodarki, lepszego przygotowania dzieci do wejścia na rynek pracy dzięki lepszym możliwościom edukacji.