Zastępca ambasadora w biurze poselskim

W piątek 4 lipca poseł Jan Warzecha gościł w swoim biurze poselskim Zastępcę Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Tunisie, I Radcę ds. politycznych i ekonomicznych – Zbigniewa Chmurę. Od 2008 r. przebywa on na misji dyplomatycznej w Tunezji, pełniąc funkcje I Radcy Ambasadora, Chargé d’affaires, a przez pewien czas także konsula RP
Zbigniew Chmura pochodzi z Dębicy. Przed wyjazdem do pracy w ambasadzie w Tunezji był m.in. naczelnikiem Wydziału Promocji w Urzędzie Miejskim w Dębicy, a od 2008 roku, po wielomiesięcznych przygotowaniach w ministerstwach oraz zdaniu państwowego egzaminu konsularno-dyplomatycznego, pracuje w polskiej ambasadzie w Tunisie. Właściwie był to powrót do polityki międzynarodowej i dyplomacji, bo wcześniej przez kilka lat pracował w polskiej ambasadzie w Brukseli jako I Sekretarz. W Tunezji przez rok pełnił obowiązki ambasadora jako Chargé d’affaires, a także przez pewien czas funkcję konsula RP. Choć tego typu misje dyplomatyczne trwają zwykle 4 lata, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedłużyło naszemu rodakowi kontrakt dyplomatyczny o 2 kolejne. Tak długi pobyt wiązał się oczywiście ze zmianą miejsca zamieszkania całej rodziny, czyli przeprowadzką do Afryki, przystosowaniem się do innego klimatu, kultury i środowiska.
Jak mówi Zbigniew Chmura, pracując w ambasadzie, trafił akurat na niezwykle ciekawy, ale i burzliwy okres w historii Tunezji. – Rewolucje, transformacje systemowe i polityczne, Arabska Wiosna Ludów wywołana niezadowoleniem społecznym i chęcią zmian. My to przechodziliśmy 25 lat temu, a teraz podobną transformację ustrojową przechodzą Tunezyjczycy – mówi. – Ale dzięki temu, mogliśmy przekazać im wiele naszych doświadczeń związanych z transformacją i budowaniem demokratycznego państwa. Między innymi właśnie ze względu na to Polacy są tam dobrze postrzegani. Wspierają tunezyjskie przemiany swoimi doświadczeniami, czego nie mogą zrobić kraje, które nie mają w swej historii takich wydarzeń, np. kraje Europy Zachodniej. Ten północno afrykański kraj, pozostając państwem muzułmańskim opartym na tradycjach islamskich, usilnie dąży jednak do demokracji, idąc w kierunku zmian strukturalnych. – Tunezja przechodzi burzliwy okres przemian, od państwa autokratycznych reżimów do systemu demokratycznego – dodaje Zbigniew Chmura. – Tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne opracowało pod koniec stycznia tego roku swoją nową ustawę zasadniczą, zresztą jedną z najbardziej demokratycznych w gronie wszystkich krajów muzułmańskich.
Jak zaznacza zastępca ambasadora, Tunezja to kraj dla Polaków atrakcyjny nie tylko pod względem turystycznym, ale także inwestycyjnym. – O tym świadczy choćby fakt, że na tunezyjskich półkach sklepowych pojawia się coraz więcej polskich produktów, głównie artykułów chemii gospodarczej, kosmetyków, wyrobów przemysłowych i artykułów rolno-spożywczych. W sumie wymiana gospodarcza polsko-tunezyjska wynosi w zależności od roku w granicach 160-200 mln euro – podkreśla Chmura. – To niewątpliwie jeden z efektów silnej współpracy z polskimi przedsiębiorcami, którzy bardzo często korzystają także z naszych zaproszeń. W marcu tego roku ambasada oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zorganizowała dla przedsiębiorców z Polski wschodniej misję dyplomatyczną, dzięki której inwestorzy mogli zapoznać się z warunkami rynkowymi panującymi w północnej Afryce. – Byli oczywiście u nas także przedsiębiorcy z powiatu dębickiego – dodaje Chmura. – Zorganizowaliśmy dla nich spotkanie z przedstawicielami Polsko-Tunezyjskiej Izby Handlowej oraz z lokalnymi przedsiębiorcami, by mogli wymienić doświadczenia, porozmawiać o możliwościach i perspektywach wspólnych interesów.