75- lecie dębickiego ” Mechanika”

Dziś świętowano jubileusz 75-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Dębicy. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta o godz. 10.00 w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Dębicy pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Po jej zakończeniu uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się do budynku szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. W obchodach jubileuszu wzięli udział przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz wicewojewoda województwa podkarpackiego Alicja Wosik. Posła Jana Warzechę reprezentowała dyrektor Biura Poselskiego Kinga Lada-Krawczyk. Do zgromadzonych gości o tym, jak ważne jest dzisiaj doświadczenie zawodowe mówił na sali gimnastycznej dębickiej szkoły biskup Andrzej Jeż:
„Kiedyś budowałem piec kaflowy. Ale ponieważ nie bardzo wiedziałem jak to poprawnie zrobić budowałem i rozbierałem go kilka razy. Gdybym miał okazję zobaczyć jak robią to mistrzowie w tym fachu poszłoby mi o wiele szybciej i lepiej. W życiu nie tylko zawodowym ważni są mistrzowie od których trzeba się uczyć.” – brzmiały jego słowa. Nawiązując do nauki Jana Pawła II, patrona szkoły biskup zwracał uwagę na zjawisko naśladowania i czerpania nauki z doświadczeń innych: „Człowiek w swoim życiu powinien naśladować swoich mistrzów. Czasem wydaje się mu, że wiele rzeczy może znać lepiej niż oni i bardzo szybko okazuje się, że to nieprawda. I w życiu, rodzinie pojawiają się problemy, które nie da się zostawić z drzwiami. One będą z człowiekiem wszędzie – w szkole, w firmie.”
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Dębicy zainaugurował swoją działalność w 1938r. Towarzystwo Powiatowej Szkoły Mechanicznej w Dębicy, którego celem była budowa szkoły zostało utworzone z inicjatywy ówczesnego starosty powiatu dębickiego Kazimierza Ringa, inspektora Leona Grabowieckiego oraz burmistrza miasta prof. Michała Staronia. Rozwijający się przemysł w Centralnym Okręgu Przemysłowym potrzebował wykwalifikowanej kadry pracowników. Budowę szkoły rozpoczęto 30 lipca 1938r. i oprócz lokalnych władz do jej powstania przyczynił się także ówczesny ambasador RP w Londynie hr. Edward Raczyński. Za projekt budowy odpowiedzialni byli architekci ze Lwowa, a pracami budowlanymi przewodził inż. arch. Bronisław Błasiak z Dębicy. Zainaugurowanie działalności dydaktycznej w Prywatnej Męskiej Szkole Mechanicznej Towarzystwa Powiatowej Szkoły Mechanicznej w Dębicy odbyło się 3 września 1938r. Tego dnia w szkole naukę rozpoczęło ponad 100 uczniów, a pierwszym dyrektorem został emerytowany wojskowy kpt. Józef Nowak.