Ruszyła kolejna edycja Programu Moja Woda

Od 3 sierpnia br. ruszył Program Moja Woda 2023, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie do wykonania małych, przydomowych instalacji retencyjnych, które mają gromadzić wody opadowe w zbiornikach nadziemnych, podziemnych i oczkach wodnych. O rozpoczęciu kolejnej edycji programu poinformowali dziś podczas brefingu prasowego poseł Jan Warzecha oraz prezes WFOŚiGW w Rzeszowie Bogusław Kida.

W najnowszej edycji programu “Moja Woda” można otrzymać dotacje do 6 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Jak i gdzie złożyć wniosek? Dotacje mogą otrzymać właściciele nieruchomości, na których sytuowane są domy mieszkalne jednorodzinne. Dlaczego warto skorzystać z rządowego programu? Obliczono, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m² można zebrać nawet 360 l wody, do wykorzystania do podlewania roślin w ogrodach.
Takie programy jak Moja Woda, mają pomagać w łagodzeniu skutków suszy w Polsce i ograniczyć zagrożenie powodziowe przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę.
Wnioski składa się elektronicznie poprzez portal beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Trzeba się spieszyć, bo program Moja Woda 2023 ma potrwać do wyczerpania budżetu, który wynosi 130 mln zł. Budżety poprzednich odsłon programu “Moja Woda” wyczerpywały się maksymalnie w dwa miesiące.