Konferencja prasowa z udziałem posła Jana Warzechy, starosty Piotra Chęćka i przewodniczącego rady powiatu Michała Maziarki

O kwestiach suwerenności energetycznej Polski, polityce migracyjnej oraz sprawach lokalnych mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Jan Warzecha, starosta Piotr Chęciek oraz przewodniczący rady powiatu Michał Maziarka. Konferencja z udziałem lokalnych mediów odbyła się w biurze poselskim.

— Sprawa Turowa to nie tylko kwestia bezrobocia, ale też suwerenności energetycznej. Nikt nie ma prawa zamykać w Polsce kopalni i zmuszać nas do kupowania prądu z elektrowni czeskich i niemieckich, które Turów otaczają. Politycy opozycji wielokrotnie wprost mówili, że elektrownia i kopalnia w Turowie powinny zostać zamknięte, nie zważając na negatywne skutki i społeczne koszty tych decyzji. Będziemy bronić niezależności energetycznej naszego kraju. – mówił poseł Jan Warzecha.
 
Podczas konferencji samorządowcy wyrazili również sprzeciw wobec poruszonej kolejny raz przez Unię Europejską sprawy przymusowej relokacji nielegalnych migrantów. — Polityka migracyjna UE jest bardzo szkodliwa, również dla nas, dla lokalnych środowisk. To kwestia bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Niemcy chcą wykorzystać UE do rozwiązywania swoich problemów i przerzucać koszty społeczno-gospodarcze swoich błędnych decyzji na inne państwa. Polityka multikulti, otwartych drzwi nie sprawdziła się, a jednak Niemcy kolejny raz do niej wracają – mówił przewodniczący rady powiatu Michał Maziarka.
 
Następnie, starosta Piotr Chęciek przypomniał o rozpoczętym kilka dni temu szóstym naborze Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich, w ramach którego gminy mogą złożyć dwa wnioski o dofinansowanie na kwotę 2 mln zł i 5 mln zł, natomiast powiat i większe miasta wnioski na kwotę 2 mln zł i 8 mln zł. — Na tę edycję programu rząd przeznaczył ponad 3,5 mld zł. Przypominam, że w powiecie dębickim wiele samorządów miało na swoim terenie PGR-y i zachęcam, aby z tego programu skorzystać. – mówił starosta.