35. posiedzenie Sejmu RP

W środę o godzinie 10.00 Sejm rozpoczął 35. posiedzenie. Posłowie zajmą się między innymi prezydenckim wnioskiem ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W zamyśle Pałac Saski ma stać się przestrzenią inicjatyw kulturalnych i instytucji. Odnowione kamienice przy ul. Królewskiej rozważa się jako nową siedzibę Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a  Pałac Brühla jako przyszłą siedzibę Senatu.

W porządku obrad znajdzie się również głosowanie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Edukacji i Nauki – Przemysława Czarnka, złożonym w czerwcu przez posłów Koalicji Obywatelskiej.  

Sejm zajmie się również rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który dotyczy wprowadzenia nowej kategorii uczelni zawodowych – “akademie praktyczne” – w celu wyróżnienia i wzmocnienia ich pozycji na rynku edukacyjnym oraz usamodzielnienia się w prowadzeniu studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela.

W harmonogramie 35. posiedzenia znalazła się również debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w 2020 r., przedstawiona przez NIK analiza wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r., komisyjny projekt uchwały o absolutorium dla rządu oraz sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2020 r.

Sejm ma również zapoznać się ze sprawozdaniem Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii. Dotyczy on modyfikacji zasad ustalania jurysdykcji względem dostawców usług medialnych oraz wprowadzenia wykazu audiowizualnych usług medialnych na żądanie, służącego ustalaniu podmiotów podlegających polskiej jurysdykcji.

Obrady obejmą również prace nad projektem ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz projektem nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym.

Posłowie będą pracować nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, który został przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Projekt dotyczy umożliwienia, przez 2 lata od dnia wejścia w życie przepisów ustawy, dokonywania zmiany wybranych lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na inne lasy, grunty lub nieruchomości, w przypadkach uzasadnionych wskazanymi celami, m.in. wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności, poprawy jakości powietrza, obronności państwa.

Porządek obrad Izby przewiduje także pytania w sprawach bieżących do przedstawicieli rządu oraz informację bieżącą.