34. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Porządek dzienny
34. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniach 7 i 8 lipca 2021 r.

 

w dniu 7 lipca 2021 r. 

10:00-10:15   Głosowania, w tym:
    Rozstrzygnięcie przez Sejm wniosków o uzupełnienie porządku dziennego o punkty:
    – Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji panującej w elektrowni w Ostrołęce
    – Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej strefą wolności i równości dla społeczności LGBT+
    Wybór informacji bieżącej
10:15-11:15

J. Lichocka

 

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego oraz niektórych innych ustaw

Projekt dotyczy umożliwienia efektywnej realizacji celów Instytutu poza granicami UE. W 2019 r.; rozważenia powołania kolejnych placówek zagranicznych, m.in. w Nowym Jorku.

     
11:20-12:15

A. Szlachta

 

 

Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy wdrożenia przepisów Unii Europejskiej w ramach zwiększenia odporności instytucji finansowych m.in. w zakresie przymusowej restrukturyzacji banków.

12:15-13:15

T. Ławniczak

 

  Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Projekt dotyczy jednoznacznego wskazania, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.

13:15-14:15

J. Warzecha

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy realizacji Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) w 2021 r. oraz w latach późniejszych – minimalnej wartości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia m.in. paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, gazu skroplonego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG) czy skroplonego gazu ziemnego (LNG) stosowanych w transporcie, w przeliczeniu na jednostkę energii.

14:15-15:15

S. Bukowiec

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), która zostanie wydłużona do 2022 r., a także zwiększenia elastyczności w związku z gospodarowaniem środkami budżetowymi w celu niwelowania negatywnych skutków zmian gospodarczych i społecznych spowodowanych COVID-19

15:15-16:15

G. Lorek

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy usprawnienia mechanizmów gospodarowania nieruchomościami publicznymi, mając na uwadze zapewnienie prawidłowej gospodarki, zachowania szczególnej staranności oraz wzmocnienia nadzoru nad czynnościami podejmowanymi w stosunku do mienia Skarbu Państwa.

16:15-17:15

G. Woźniak

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy obniżenia kosztów gospodarki odpadami poprzez m.in. uszczegółowienie kwestii dotyczących nieruchomości niezamieszkałych, indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków wielolokalowych, podwyższenie kar za niewłaściwe postępowanie z odpadami, wprowadzenie górnego limitu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obliczanej metodą “od ilości zużytej wody”.

17:15-18:00

B. Borys-Szopa

  Sprawozdanie Komisji  o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Projekt dotyczy przyznania niektórym pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy (wykonującym czynności kontrolne i posiadającym co najmniej dziesięcioletni staż pracy na stanowiskach związanych z wykonywaniem tych czynności) prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

18:00-18:45

J. Materna

  Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne.

Projekt dotyczy zmiany ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne; doprecyzowanie wymogów formalnych, jakie należy spełnić, ubiegając się o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.

18:45-19:30

T. Pamuła

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy doprecyzowania obowiązujących przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r.

19:30-20:15

K. Gwiazdowski

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy przedłużenia wsparcia z budżetu państwa, w formie dotacji celowej, uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w strukturach ponadnarodowych organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) na lata 2021-2026.

20:15-21:15

P. Hreniak

  Sprawozdanie Komisji o pilnym rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy umożliwienia wydawania dowodów osobistych zawierających drugą cechę biometryczną w postaci odcisków palców.

     

w dniu 8 lipca 2021 r. (czwartek)

     
     
13:15-14:00

J. Lichocka

  Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dotyczy umożliwienia efektywnej realizacji celów Instytutu poza granicami UE. W 2019 r.; rozważenia powołania kolejnych placówek zagranicznych, m.in. w Nowym Jorku.

14:00-15:00

F. Kapinos

  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wyrobach winiarskich.

Projekt dotyczy dostosowania polskiego prawa do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina wprowadzonych w Unii Europejskiej; ujednolicenia wymagań dotyczących wpisu do rejestru działalności regulowanej – tj. rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.

15:00-16:00

P. Wicher

  Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych.

Projekt dotyczy określenia zasad tworzenia, organizowania i działania u pracodawcy kasy zapomogowo-pożyczkowej oraz jej likwidacji.

16:00-17:15   Głosowania, w tym:
    Informacja o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. wraz ze stanowiskiem Komisji 
    Informacja Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego na temat działań podejmowanych przez prokuraturę w okresie od dnia 4 marca 2016 r. w celu wydania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia; umorzenia śledztwa lub dochodzenia; cofnięcia aktu oskarżenia; skierowania do sądu wniosku, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070) we wszystkich sprawach, w których podejrzanym lub oskarżonym był Daniel Obajtek – obecny Prezes Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. 
    Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich
    Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych
17:15-18:30

A. Szałabawka

  Informacja z wykonania w 2020 roku programu wieloletniego pn.: „Program ochrony brzegów morskich” oraz harmonogram prac na rok 2021 wraz ze stanowiskiem Komisji.