Adam Kantor awansowany na podpułkownika

W środę 23 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Dębicy odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania na stopień podpułkownika majorowi Adamowi Kantorowi – urodzonemu w 1931 r. w Głowaczowej organizatorowi i dowódcy Armii Kresów, skazanemu w 1949 r. przez władze komunistyczne na 20 lat więzienia.
 Akt mianowania odczytał ppłk Mirosław Ciesielski – komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Mielcu, a wręczył płk Mariusz Stopa – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie. Podczas uroczystości wręczenia nominacji ppłk. Adamowi Kantorowi gratulacje złożyli także poseł Jan Warzecha, wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko, ppłk Roland Waszkowiak – dowódca 33. Batalionu Piechoty Lekkiej 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Maciej Małozięć – wiceprezes Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Sylwester Bieszczad – komendant Straży Miejskiej w Dębicy, Ewa Baryłecka – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Głowaczowej.
Ppłk Kantor podziękował za otrzymane gratulacje i prosił o przekazanie podziękowań Ministrowi Obrony Narodowej, który podpisał akt mianowania. – Teraz doczekaliśmy, że ta biało-czerwona drużyna doprowadziła do tego, że wreszcie Polska będzie Polską – powiedział ze wzruszeniem ppłk Adam Kantor.
________________________________________________________________

Adam Kantor urodził się w 1931 roku w Głowaczowej koło Dębicy. W latach 1948– 1949 był organizatorem i dowódcą Armii Kresów, za co w 1949 został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie na 20 lat więzienia, osadzony w Zakładzie Karnym w Rawiczu, Jaworznie i Koronowie. Zwolniony został dopiero w 1954 roku. W latach 1947 – 1949 pracował w PKP Dębica,  1955-1972 w Państwowych Gospodarstwach Rolnych, od 1972 do 1995 w Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Rzeszowie.
We wrześniu 1980 roku był przewodniczącym strajku w Zakładzie Rolnym Horyniec. W pierwszym dniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Uhercach, aż do kwietnia 1982 roku. Po wyjściu na wolność został kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych, m.in. pism „Odnowa” i „Serwis Informacyjny”.
Wiceprzewodniczący Prezydium Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.