Rusza rządowy program “Za życiem”

Ruszył program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Od 2 stycznia można składać wnioski o jednorazowe świadczenie przysługujące na podstawie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. To pierwsze tego typu rozwiązanie będące odpowiedzią na potrzeby rodzin, które przez lata nie mogły doczekać się efektywnego wsparcia i pomocy ze strony państwa, jeśli chodzi o wychowywanie niepełnosprawnego potomstwa.
Rządowy program jest systemowym wsparciem dla rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży oraz osób wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami lub problemami zdrowotnymi.
Zgodnie z nowymi przepisami, rodzinom, w których urodzi się żywe dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. złotych. Nie jest ono uzależnione od dochodów. Świadczenie wypłacane jest na wniosek, który należy złożyć w terminie 12 miesięcy od narodzin dziecka, a podstawowym warunkiem jego wypłaty jest zaświadczenie lekarskie potwierdzające chorobę dziecka.
Program „Za życiem” to także zapewnienie łatwego dostępu do diagnostyki, badań prenatalnych, poradnictwa laktacyjnego, rehabilitacji leczniczej, świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego.
Jednym z wiodących zadań ma być m.in. zapewnienie opieki wytchnieniowej dla rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych oraz rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy.
Istotnym elementem realizacji Programu będzie wsparcie mieszkaniowe dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dziecko, poprzez budowę mieszkań na wynajem (z możliwością docelowego wykupu na własność), także z wykorzystaniem Programu Mieszkanie +.
Bardzo ważnym działaniem ma być stworzenie mieszkań chronionych i wspomaganych, które zapewnią całodobową pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym.
Rodziny nie będące w stanie dalej opiekować się chorym dzieckiem, będą mogły skorzystać z opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Na szczeblu powiatowym powołane zostaną ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze, które obejmą wsparciem osoby niepełnosprawne ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 0-7 lat. Przewodnikiem po systemie wsparcia dla rodzin będzie asystent rodziny.