Ułatwienia w prawie budowlanym i w kwestii wycinki drzew

1 stycznia 2017 r. weszły w życie istotne zmiany w zakresie zmniejszenia obowiązków administracyjnych związanych z realizacją inwestycji budowlanych oraz usprawniające proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja z 15 grudnia 2016 rozstrzyga, iż do ustalenia lokalizacji zjazdu z drogi publicznej na działkę prywatną nie będzie dłużej wymagane uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, która była wydawana do tej pory na podstawie art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Zmiany nie ominęły również prawa budowlanego – przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zwolniły inwestorów w przypadkach określonych w ustawie od konieczności zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę: w przypadku budowy zatok parkingowych na drogach krajowych jak i wojewódzkich lub budowy zjazdów z dróg krajowych jak i wojewódzkich będzie wymagane wyłącznie zgłoszenie. Dodatkowo, do budowy zjazdów z dróg powiatowych, gminnych oraz zatok parkingowych na w/w drogach nie będzie potrzebne ani zezwolenie, ani pozwolenie. Również budowa przepustów o średnicy do 100 cm nie będzie obłożona obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia tej inwestycji.
Wdrożona nowelizacja skróciła także terminy na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy – z 30 dni do 21 dni oraz umożliwiła wydawanie z urzędu zaświadczeń o niewnoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia rozpoczęcia robót budowlanych przed upływem właściwego terminu. Fakt ten może przyczynić się do przyśpieszenia rozpoczęcia całej inwestycji, co było głównym zamysłem ustawodawcy przy wprowadzeniu rozwiązań.
Ułatwienia dotkną również kwestii budowy wiat. Takie obiekty do powierzchni 35 mkw. nie będą wymagały żadnych pozwoleń na budowę ani zgód, przy czym bez zgłoszenia będzie można postawić dwie wiaty na każde 500 mkw.
Ponadto od 1 stycznia 2017 r. zniknęła także konieczność uzyskania zezwolenia na wycięcie drzew na posesjach prywatnych, jeżeli owa wycinka nie jest związana z działalnością gospodarczą. W pozostałych przypadkach nadal będzie istniała potrzeba uzyskania właściwych zezwoleń, aczkolwiek wyłącznie w odniesieniu do drzew, których obwód mierzony na wysokości 130 cm przekracza jeden metr lub pół metra – w zależności od gatunku drzewa. Należy jednak podkreślić, iż rada gminy będzie posiadała prawo do określenia w formie uchwały własnych zasad wycinki drzew na terenie gminy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, bez konieczności uzyskania właściwego pozwolenia. Zasady te będą mogły uwzględniać rozmaite kryteria określone w ustawie, jak chociażby gatunek drzew, ich wiek lub cel usunięcia.