Posłowie spotkali się z ambasadorem Kanady

W środę 21 września podczas posiedzenia Polsko-Kanadyjskiej Grupy Parlamentarnej działającej w ramach współpracy międzynarodowej Sejmu posłowie spotkali się z ambasadorem Kanady – Stephenem de Boerem. Wcześniej, 12 września ambasador wraz z przedstawicielami firm lotniczych prowincji Quebec i Ontario w Kanadzie odwiedził Podkarpacie, gdzie spotkał się m.in. z wicemarszałkiem Bogdanem Romaniukiem i uczestniczył w Europejskim Kongresie Robotycznym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa.
Zarówno podczas wizyty w Rzeszowie, jak i spotkania z posłami ambasador Stephen de Boer mówił o dotychczasowych oraz przyszłych inwestycjach lotniczych firm kanadyjskich w naszym regionie. Wśród firm lotniczych z Kanady, które zainwestowały już na Podkarpaciu, są znane koncerny i przedsiębiorstwa jak Bombardier, Pratt Whitney (byłe WSK PZL Rzeszów) czy Heli One.
Według szacunków kanadyjskiej ambasady, dotychczasowe inwestycje firm z kraju klonowego liścia pozwoliły stworzyć lub utrzymać na Podkarpaciu 5 tysięcy stabilnych miejsc pracy. Boer podkreślił też, że oczekująca na ratyfikację Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa (CETA) pomiędzy UE a Kanadą pozwoli jeszcze bardziej zacieśnić stosunki gospodarcze pomiędzy firmami z Polski i Kanady.
W czwartek 22 września na posiedzeniu Komisji do Spraw Unii Europejskiej ma zostać rozpatrzony wniosek dotyczący zawarcia oraz podpisania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi oraz przeprowadzone pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w tej sprawie.
CETA, czyli Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa, to efekt niedawno zakończonych negocjacji między UE a Kanadą. Doprowadzi ona do zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych, otwarcia rynku usług i stworzenia przewidywalnych warunków dla inwestorów, a także pomoże w zapobieganiu nielegalnemu kopiowaniu innowacji i tradycyjnych produktów z UE.
Umowa o wolnym handlu CETA zostanie podpisana prawdopodobnie podczas szczytu UE-Kanada pod koniec października 2016.