Starosty nie zmienili

Podczas dzisiejszego głosowania na sesji Rady Powiatu Dębickiego za odwołaniem obecnie urzędującego starosty Andrzeja Reguły (PSL) głosowało 13 radnych, przeciw było 9. Z liczącej 25 osób rady powiatu jedna osoba była nieobecna, jeden głos oddano nieważny, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Aby odwołać starostę i zarząd powiatu potrzebna była większość 3/5 głosów ustawowego składu rady, czyli 15.
Na sali sesyjnej obecni byli poseł Jan Warzecha oraz prezes Wspólnoty Ziemi Dębickiej Stefan Bieszczad. Nie było natomiast założyciela Ruchu Integracji Społecznej – Stanisława Rokosza, który ma w zwyczaju uczestniczyć w ważnych sesjach rady powiatu. Niektórzy radni  wypowiadali się, że ta nieobecność nieoficjalnego lidera RiS-u była zaplanowana i mogła być oznaką problemów z dyscypliną głosowania w szeregach jego klubu i – jak się później okazało – mieli rację.
Ponadto, już w głosowaniu poprzedzającym odwołanie starosty, w sprawie wyboru komisji skrutacyjnej, zauważyć można było, że część radnych Ruchu Integracji Społecznej głosowała niezgodnie z przyjętymi wcześniej ustaleniami. Podobnie było podczas głosowania nad wnioskiem starosty o odroczenie obrad do wtorku 23 sierpnia – tutaj także kilku radnych RIS zagłosowało zgodnie z jego życzeniem.
Wniosek o odwołanie starosty Andrzeja Reguły został złożony wspólnie przez kluby PiS, WZD i – jak się okazało – niezdyscyplinowany RIS, na Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Dębickiego 4 lipca 2016 r. Jak czytamy w oświadczeniu, złożenie tego wniosku było podyktowane negatywną oceną funkcjonowania zarządu, nieracjonalnym gospodarowaniem środkami budżetowymi oraz mieniem powiatu, brakiem dobrej współpracy z radnymi, między innymi poprzez ignorowanie ich wniosków oraz opinii. Zmiana zarządu miała na celu poprawę jakości rządzenia powiatem.
Zgodnie z ustawą, kolejna próba odwołania starosty i zarządu powiatu może nastąpić dopiero za 6 miesięcy. Radni opozycji zapowiadają jednak, że nie rezygnują z szukania innych rozwiązań w sprawie poprawy funkcjonowania starostwa.