Ministerstwo Rozwoju na rzecz dobrej zmiany

Realizacja strategii rozwoju społeczno-gospodarczego, polityka gospodarcza i zarządzanie systemem wdrażania Funduszy Europejskich to tylko niektóre z obszarów wchodzących w zakres obowiązków Ministerstwa Rozwoju. Poniżej przedstawiamy w skrócie najważniejsze działania resortu, które przyczyniły się do znacznej poprawy sytuacji gospodarczej Polski. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według najnowszego raportu European Innovation Scoreboard 2016 Polska odnotowała wzrost wskaźnika innowacyjności. W porównaniu z wynikiem z poprzedniego roku, nasz kraj przesunął się o jedno miejsce wyżej – na pozycję 23.

13 miliardów złotych uratowanych z pieniędzy UE. To wykorzystanie w 100-procentach szans, które dają fundusze unijne.

Dzięki wdrożonemu przez rząd „Programowi naprawczemu dla funduszy UE na lata 2007-2013” udało się wykorzystać dodatkowe 13,3 mld zł z poprzedniej perspektywy finansowej. W połowie listopada 2015 roku poziom rozliczenia funduszy unijnych z perspektywy finansowej na lata 2007-2013 był niski i wynosił ok. 90 proc. Gdyby nie szybko wdrożony rządowy program, pieniądze mogłyby pozostać na kontach unijnych i nigdy nie trafić do polskich podmiotów

Start in Poland – to 2,8 miliarda złotych na największy w naszej części Europy program wsparcia polskich innowacyjnych firm.

Prawie 3 miliardy złotych z programu #StartInPoland opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności zostanie zainwestowane w rozwój startupów w Polsce. Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych.

Wsparcie Ursusa na rynku niemieckim. Skutecznie walczymy o interesy naszych firm za granicą.

Nasi zachodni sąsiedzi przez dłuższy czas blokowali możliwość rejestracji ciągników Ursusa. Chodziło o normy emisji spalin. Niemieckie urzędy nie chciały rejestrować naszych ciągników, bo według nich nie spełniały one norm czystości spalin (miały certyfikat na TIER I, a Niemcy żądali TIER II ). Dopiero interwencja wicepremiera Mateusza Morawieckiego otworzyła drogę dla ciągników z fabryki w Lublinie do Niemiec. Wicepremier Morawiecki pod koniec czerwca interweniował u Sigmara Gabriela, wicekanclerza Niemiec. Efekt był natychmiastowy. Kilka dni później zniknęły wszystkie bariery, a Ursus notuje szybki wzrost sprzedaży ciągników, do tego stopnia, że liczba zamówień w Niemczech wzrosła trzykrotnie. Teraz polska firma szykuje się do wejścia na rynek francuski.

Nowe inwestycje. Np. fabryka Daimlera na Dolnym Śląsku. Wbrew głosom opozycji nikt nie boi się inwestować w Polsce i tworzyć nowe, dobrze płatne miejsca pracy dla Polaków.

Koncern Daimler wybuduje w dolnośląskim Jaworze fabrykę silników samochodowych. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. W nowej fabryce produkowane będą najnowocześniejsze silniki benzynowe i wysokoprężne spełniające najwyższe wymogi środowiskowe. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Realizacja projektu zostanie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd.

 100 zmian dla firm. Konkretne zmiany, które pomogą 2 milionom polskich przedsiębiorców.

Ponad 100 usprawnień dla firm, głównie mikro, małych i średnich, przewiduje pierwszy pakiet pro-przedsiębiorczy, który przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki. Proponowane rozwiązania realizują zapowiedzianą w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ)

 Plan Morawieckiego. Pierwsza kompleksowa strategia gospodarcza, która uwzględnia interesy wszystkich Polaków, a nie tak jak u Balcerowicza – tylko tych najbogatszych.

Wsparcie rozwoju firm, ich produktywności i ekspansji zagranicznej oraz równomierny rozwój całego kraju, który odczują wszyscy Polacy. Więcej inwestycji i wyższe nakłady na innowacje. Wyraźnie lepsza współpraca nauki i biznesu. Wzrost PKB charakteryzujący się wysoką jakością. Ułatwienia dla przedsiębiorstw i promowanie oszczędności – to tylko niektóre z punktów planu dla Polski opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju.

 Program Budowy Kapitału Polaków. My nie zabieramy Polakom pieniędzy z OFE, teraz będą one na zawsze poza zasięgiem polityków

Program Budowy Kapitału to kompleksowy plan tworzenia dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych. Program ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków i stabilności systemu finansów publicznych oraz rozwój lokalnego rynku kapitałowego i podniesienie potencjału rozwoju gospodarki. (więcej na ten temat TUTAJ)