Brak zmian w konstytucji w sprawie Lasów Państwowych

Posłom koalicji PO-PSL nie udało się zmienić dotychczasowego zapisu konstytucji w sprawie Lasów Państwowych. Głosowanie odbyło się podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu (17 grudnia) około północy. Zmiana, której nie przyjęto, stanowiła, że lasy podlegające pod Skarb Państwa nie ulegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.
W głosowaniu za zmianą opowiedziało się 291 posłów, 150 było przeciw. Ustawę o zmianie konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Do większości konstytucyjnej zabrakło zatem pięciu głosów.
Najbardziej zainteresowani tą sprawą, czyli leśnicy, zdecydowanie skrytykowali pomysł rządu w sprawie takiej zmiany konstytucji. Zapisy zaproponowane w projekcie zakładały, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym. Jednak wyjątki od tej zasady, uzasadnione celami publicznymi lub celami zrównoważonej gospodarki leśnej, określa ustawa. Najwięcej emocji wzbudziły właśnie owe wyjątki: „cele publiczne” i „cele zrównoważonej gospodarki leśnej”. Jak alarmowali leśnicy, są to pojęcia niedookreślone, które dają zbyt dużą możliwość interpretacji, a więc dopuszczają, a wręcz ułatwiają działania na szkodę Lasów Państwowych. PiS zaproponowało w związku z tym poprawkę, która jednoznacznie miałaby zakazywać jakichkolwiek przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa. Krótko mówiąc, PiS chciało zabezpieczyć lasy należące do pań stwa przed prywatyzacją. Poprawka opozycji została jednak odrzucona i głosowano nad pierwotną wersją projektu zmiany konstytucji.
Podobnie stało się z prawie 2,5 mln głosów sprzeciwu obywateli zbieranych w pierwszej połowie tego roku pod wnioskiem o referendum w sprawie ochrony prawnej Lasów Państwowych. Ostatecznie, mimo wymaganego poparcia społeczeństwa, referendum się nie odbędzie, ponieważ zeszłej nocy negatywnie rozpatrzono ten obywatelski „wniosek o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i Polskiej Ziemi”.
Swoją drogą, ciekawi fakt, dlaczego zarówno wniosek o referendum, jak i głosowanie w sprawie poprawki konstytucji zostały zaplanowane na tak późną porę nocną (00:00-1:30)…? Konstytucja to przecież ustawa zasadnicza, wszelkie jej zmiany i poprawki są więc wyjątkowo ważne. Niezrozumiałe jest, by tak istotne kwestie ustalać na godziny nocne, gdy większość osób śpi, a ci, którzy nie śpią są po prostu zmęczeni…