Zakłady Sokołów w całości duńskie

Marka Sokołów jest jedną z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w branży wędliniarskiej. Wielokrotnie nagradzana i honorowana, posiada wiele certyfikatów świadczących o najwyższej jakości. W skład spółki wchodzi 7 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w: Sokołowie Podlaskim, Kole, Robakowie, Dębicy, Czyżewie, Jarosławiu i Tarnowie, a także gospodarstwa hodowlane. Spółka wytwarza około 25 tys. ton mięsa i jego przetworów miesięcznie. Dębicki oddział firmy jest największym producentem salami w Polsce oraz prekursorem i jedynym producentem salami z naturalną pleśnią. Udział Sokołowa w rynku sprzedaży salami oscyluje w granicach 30 %.
Wydawać by się mogło, że to powód do radości, że na rodzimym i światowym rynku już od ponad wieku polska firma radzi sobie tak dobrze. Ale czy rzeczywiście – polska…?
28 maja 2014 roku Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie spółki Sokołów przez Danish Crown – grupę, która powstała w rezultacie wielu fuzji duńskich spółdzielni zorientowanych na eksport. Tym samym Danish Crown nabył całość pakietu akcji „Sokołów” S.A. Jak się okazuje, słynny Sokołów, który od zawsze stanowił symbol tradycyjnych polskich wędlin, od niedawna nie jest już polski. Polska pozostała już tylko dobrze i swojsko kojarząca się nazwa.