Będzie szerokopasmowy Internet na Podkarpaciu

Dzięki pierwszej w naszym regionie umowie partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą, na Podkarpaciu powstanie 2 tys. km sieci światłowodowej oraz ponad 200 tzw. węzłów sieci. Mieszkańcy województwa będą mieli dostęp do szerokopasmowego Internetu prawdopodobnie już latem 2015 roku.
Szerokopasmowy dostęp do Internetu to usługa polegająca na łączeniu użytkowników z Internetem za pomocą szybkiego łącza lub innego medium o dużej przepustowości. Budowa sieci szerokopasmowej oraz infrastruktury towarzyszącej ma zapewnić mieszkańcom całego Podkarpacia, podmiotom publicznym oraz gospodarczym możliwość korzystania z Internetu o prędkości ponad 30 Mb/s.
Wykonawca – Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, w których skład wchodzą koncerny telekomunikacyjne Hawe, Alcatel-Lucent Polska i Orange Polska, zobowiązał się także bezpłatnie przeszkolić ponad 1,5 tys. osób, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Dzięki kursom będą mogły nauczyć się, jak efektywnie korzystać z Internetu i jego ogromnych możliwości. Projekt ma zostać sfinalizowany do sierpnia 2015 roku.
Jak mówił Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl, to przedsięwzięcie jest ważne dla rozwoju gospodarczego zarówno województwa podkarpackiego, jak i całego kraju. Wart ponad 300 milionów złotych projekt oznacza szerokie możliwości korzystania z usług teleinformatycznych, ale także wymianę danych pomiędzy samorządami, szpitalami uczelniami oraz innymi instytucjami. Najważniejszym celem jest jednak pobudzenie rozwoju gospodarczego Podkarpacia i pozostałych województw Polski  Wschodniej.
Według jednego z głównych założeń programu, do 2020 roku każdy Polak będzie mógł mieć dostęp do szybkiego Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mbp/s (obecnie taką przepustowość posiada ok. 4 proc. łączy internetowych). To z kolei umożliwi świadczenie zaawansowanych usług cyfrowych wysokiej jakości. Ponadto szerokopasmowy Internet znacząco przyczyni się do rozpowszechnienia usług e-administracji i otwartego rządu. Chodzi m.in. o ułatwienie obywatelom dostępu do szeregu elektronicznych usług związanych m.in. ze sprawami administracyjnymi, rynkiem pracy, ochroną zdrowia, wymiarem sprawiedliwości i sądownictwem, podatkami. Takie usługi “przez Internet” będą także sporym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych.
Dla przysłowiowego “Kowalskiego” będzie to oznaczało przede wszystkim większe możliwości w podłączeniu do Internetu (jeśli go do tej pory nie było) oraz łatwiejsze przejście na połączenie szybkie. Dzięki utworzeniu węzłów dystrybucyjnych (m.in. w Czarnej, Lipinach, Łękach Górnych. Parkoszu i Pilźnie) nowe firmy telekomunikacyjne będą mogły organizować połączenie tzw. “ostatniej mili” z węzłów dystrybucyjnych bezpośrednio do domów mieszkańców. Węzły te będą założone w miejscach, w których albo jeszcze nie ma żadnych operatorów, albo występuje tylko jeden. Ma to na celu także m.in. wpłynąć na konkurencję i przysłużyć się obniżce cen Internetu dla mieszkańców Polski Wschodniej.
Najpóźniej od sierpnia 2015 roku będziemy mogli korzystać z materiałów w wersji HD zamieszczonym w Internecie dzięki szerokopasmowym łączom zakładanym na terenie powiatu dębickiego.