Szóstka z plusem dla Macieja Małozięcia

Wielki koncert patriotyczny, który w ubiegłą niedzielę dębiczanie mieli okazję podziwiać, wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Na najwyższą ocenę i uznanie zasłużył m.in. Maciej Małozieć, sekretarz Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowisko 5 PSK AK w Dębicy, główny organizator niedzielnego wydarzenia. Koncert pod dumnym tytułem „Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci” 23 lutego rozpoczął w naszym mieście cykl przedsięwzięć edukacyjno-kulturalnych z okazji państwowego święta Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W niedzielnym koncercie wystąpił m.in. Tadeusz „Tadek” Polkowski wraz z chórem i Orkiestrą PASSIONART składającą się z solistów i muzyków krakowskich chórów i filharmonii. Mistrzowsko zaprezentowali utwory z płyty Tadeusza Polkowskiego „Niewygodna Prawda”. Na najwyższe wyrazy uznania zasłużyła także Młodzieżowa Grupa SAFO prowadzona przez mgr Izabelę Ceglarz, działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy. Artyści przedstawili wspaniały montaż poświęcony historii dębickich śladów w strukturach podziemia niepodległościowego po 1945 r. Jednym z utworów wykonanych przez członków Grupy SAFO była wspaniała, wzruszająca pieśń patriotyczna “Modlitwa obozowa”, której wykonanie przez młodych artystów wzbudziło wiele emocji na widowni.Poniżej link do wspomnianego utworu:

http://www.youtube.com/watch?v=4kSANMl6EFA

Dzięki temu, że koncert był bezpłatny, na sali widowiskowej Domu Kultury Mors udało się zgromadzić ogromną liczbę widzów – większą niż początkowo przewidywano. Bardzo dużo młodych, dębickich patriotów przyszło podziwiać koncert symfoniczny, na który przyciągnęły ich m.in. elementy współczesnego hip-hopu. Choć połączenie dość niecodzienne, to jednak w ciekawy sposób zachęcające do postaw patriotycznych. Wszyscy zebrani byli zachwyceni wysokim poziomem artystycznym i organizacyjnym obchodów. W przyszłą niedzielę – 2 marca nastąpi oficjalne rozpoczęcie uroczystości w kościele pw. Św. Jadwigi, a następnie ceremoniał patriotyczno-religijny na Cmentarzu wojskowym w Dębicy.
Uroczystości obchodzone są w Polsce zgodnie z ustawą Sejmu RP z dn. 3 lutego 2011 o ustanowieniu święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca, w rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (1 marca 1951 r.). Ten dzień jest poświęcony czci bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.