W Dębicy obchodzono 90 lat Polskiego Związku Łowieckiego

Starostwo Powiatowe w Dębicy było gospodarzem spotkania z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Na obchody Jubileuszu zostali zaproszeni przez starostę i myśliwego – Pana Janusza Birusia przedstawiciele kół zrzeszonych w Tarnowskiej Okręgowej Radzie Łowieckiej. Należy do niej 7 kół łowieckich z terenu powiatu dębickiego: „Bażant” – Brzeźnica, „Jarząbek” – Pilzno, „Lis” – Brzostek, „Odyniec” – Dębica, „Ostoja” – Dębica, „Szarak” – Dębica, „Trop” – Dębica.
Starosta Władysław Bielawa przypomniał historię i znaczenie łowiectwa w Polsce.
Poseł Jan Warzecha podkreślił zasługi myśliwych w rozwoju tradycji łowieckiej, wkład w ochronę przyrody, dbałość o dobrostan zwierzyny łownej oraz pielęgnowanie i szanowanie etyki łowieckiej.  Zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w ostatnich latach, kiedy w kraju ubywa niektórych gatunków zwierzyny, zwłaszcza drobnej,  kiedy kurczą się tereny, na których może ona bytować. Poruszył sprawę szkód łowieckich, która jest przedmiotem posiedzeń Sejmowej  Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której zasiada oraz Komisji Ochrony Środowiska, w której do niedawna pracował. Uznał, że skoro właścicielem zwierzyny łownej dziko żyjącej jest Skarb Państwa, to jego zdaniem również państwo powinno współuczestniczyć  wraz z kołami łowieckimi w wypłacie odszkodowań – najlepiej, wyłaniając ubezpieczyciela w drodze konkursu ofert. Wskazał na brak czytelnych zasad wypłaty odszkodowań, bo ktoś inny wypłaca za szkody powstałe na przykład przez sarny, jelenie i daniele, a ktoś inny za szkody spowodowane przez zające, czy przez kormorany na stawach rybackich. Gdyby odpowiedzialność za szkody przejął ubezpieczyciel – kontynuował poseł, wtedy szacowanie ich byłoby bardziej obiektywne, a poszkodowani rolnicy inaczej patrzyliby na myśliwych.
Poseł sugerował, że istnieje potrzeba zmiany wizerunku myśliwych. Część krytyków łowiectwa wykorzystuje wolne media i przedstawia myśliwych jako tych, którzy tylko zabijają, strzelając do niewinnej zwierzyny. Pomijają jednak to, czym się zajmują koła łowieckie, jak: dokarmianie zwierzyny, prowadzenie  selekcji i zasiedlanie łowisk zanikającymi gatunkami, np. zającami. Poseł uznał, że zmiana tego wizerunku jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań, które stoi obecnie przed wszystkimi myśliwymi. Na szczęście Waszą najsilniejszą bronią jest Wasze koleżeństwo- powiedział poseł Warzecha.
Na zakończenie uroczystości historię łowiectwa w Polsce oraz dotychczasowe sukcesy przybliżył Prezes Henryk Gąsior i Krzysztof Łazowski z Zarządu Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnowie. Wręczyli oni uczestnikom spotkania pamiątkowe medale z okazji 90-lecia Jubileuszu Polskiego Związku Łowieckiego.