Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich odsłonięty

Zorganizowane w Radomiu w dniu 18 czerwca 2013 roku uroczystości odsłonięcia pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich zgromadziły kilka tysięcy osób. Przybyli na nie miedzy innymi: Prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu – Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu – Stanisław Karczewski i wielu parlamentarzystów PiS, a wśród nich poseł Jan Warzecha. Odsłonięcie pomnika zbiegło się z datą urodzin Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej w klasztorze o. Bernardynów, przy którym stoi pomnik pary prezydenckiej. Biskup pomocniczy łowicki – Józef Zawitkowski wygłosił nagrodzoną długotrwałymi brawami homilię, a we mszy uczestniczyli także metropolita szczecińsko-kamieński –  abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski –  bp. Henryk Tomasik. „Rad dom bym Ci tu zbudował, panie prezydencie” – zwracał się do zmarłego Lecha Kaczyńskiego bp Zawitkowski. Potem zaapelował do mieszkańców: „Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą”. „To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. Odstrzelimy ich, kaczorów, mówiliście, kartoflane nosy mówiliście na nas (….) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (…)” – mówił w homilii bp Zawitkowski. Pomnik przedstawia sylwetki śp. Prezydenta i Jego Małżonki Marii. Są przy nim również tablice upamiętniające pozostałe ofiary tragedii pod Smoleńskiem, dlatego – jak powiedział Prezes Kaczyński – „ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić”.
Maria i Lech Kaczyńscy zasłużyli na pomnik, nie tylko dlatego, że zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Dalej powiedział: „Lech Kaczyński udowodnił, że człowiek uczciwy, który chce działać dla dobra publicznego, może zajmować wysokie stanowiska, może dojść do urzędu prezydenta RP”. „To nie jest tak, jak twierdzą niektórzy, że polityka musi być niemoralna i zła. Lech Kaczyński udowodnił, że można działać pro publico bono, że może w życiu publicznym RP uczestniczyć ktoś, kto nie ma do ukrycia nic ze swojej przeszłości”
Pomnik ma około 2,5 metra wysokości, a jego autorem jest Andrzej Renes. Inicjatorem budowy był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego.
Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich usytuowany jest  przy ulicy Żeromskiego  w Radomiu.
Uczestnicy  uroczystości w trakcie przemówień byli świadkami groźnej burzy z piorunami. Strugi ulewnego deszczu i grzmoty jednak nikogo nie wystraszyły, nawet tych, co nie wzięli ze sobą parasola. Przed samym odsłonięciem pomnika jednak deszcz ustał.