W Dębicy uczczono mjr. Adama Lazarowicza

W związku z przypadającą w tym roku, 110. rocznicą urodzin mjr. Adama Lazarowicza, 27 listopada br. odbyła się w Dębicy uroczysta konferencja pn. „Tętno Polski boje w przestrzelonym sercu…”, podczas której upamiętniono komendanta Obwodu Dębica Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, który po wojnie zaangażował się w działalność Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Konferencję współorganizowaną przez Podkarpacką Radę ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Powiat Dębicki, Powiat Ropczycko Sędziszowski, Miasto Dębica, Miasto i Gminę Pilzno oraz Gminę Dębica – poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą mjr. Adama Lazarowicza w Gumniskach oraz na symbolicznym grobie na cmentarzu wojskowym w Dębicy.
W czasie konferencji przedstawiona została osoba mjr. Adama Lazarowicza, który z ziemią dębicką związany był od 1935 roku, kiedy został kierownikiem szkoły powszechnej w Gumniskach. W okresie okupacji niemieckiej pełnił m.in. funkcję komendanta Placówki ZWZ Dębica, a od grudnia 1940 do czerwca 1944, komendanta Obwodu ZWZ-AK Dębica. W czerwcu 1944 został I zastępcą inspektora rejonowego w Rzeszowie, ale na czas akcji „Burza” powrócił do Dębicy, gdzie dowodził całością sił 5. pułku strzelców konnych AK. Po wojnie, Adam Lazarowicz nie zaprzestał walki o wolną ojczyznę. Już z początkiem 1945 roku, był jednym z organizatorów organizacji Nie – DSZ – WiN na Rzeszowszczyźnie. Za swoją działalność, w dniu swoich 48 urodzin (14 października 1950 roku), został skazany na karę śmierci i stracony wraz z innymi członkami IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, 1 marca 1951 roku.
Podczas konferencji wygłoszone zostały dwa referaty merytoryczne przedstawiające osobę Adama Lazarowicza oraz rysujące tło wydarzeń w których przyszło mu walczyć dla wolnej Polski. Referaty wygłosili: Maciej Małozięć oraz dr. hab. Grzegorz Ostasz, prof. Politechniki Rzeszowskiej. Ponadto swoimi wspomnieniami nt. Adama Lazarowicza podzielił się Zbigniew Lazarowicz, najstarszy syn Adama Lazarowicza oraz Franciszek Batory, brat Józefa Batory, który wraz z Lazarowiczem został zamordowany w procesie IV Zarządu WiN. Spotkanie prowadził Jacek Dymitrowski.Optymizmem napawa fakt, że w spotkaniu licznie uczestniczyły delegacje młodzieży ze szkół powiatu dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego. Ponadto z Wrocławia i Zielonej Góry przybyła rodzina Adama Lazarowicza – syn Zbigniew (w czasie akcji „Burza” dowodził plutonem Gumniska) wraz z małżonką Haliną, oraz wnukowie Adama Lazarowicza – Przemysław Lazarowicz (syn Zbigniewa) i Stanisław Iwan (syn jedynej córki Adama Lazarowicza – Danuty).
W czasie konferencji wspomniano także czterech działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Ludwika Marszałka, Jana Klamuta, Stanisława Dydo i Władysława Ciska, którzy dokładnie 64lata temu, 27 listopada 1948 roku, zostali zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we wrocławskim więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej. Trzech z nich pochodziło z powiatu dębickiego, gdzie w czasie okupacji niemieckiej, należeli do Armii Krajowej. Ludwik Marszałek w czerwcu 1944 roku został piątym z rzędu komendantem Obwodu AK Dębica, obejmując tę funkcję po Adamie Lazarowiczu.