Dożynki Gminne w Stobiernej

Dnia 12 września 2010 roku odbyły się w Stobiernej dożynki gminne, połączone z obchodami konkursu Ekogmina. Na początek rolnicy z przygotowanymi wieńcami żniwnymi oraz zaproszeni goście ze świata polityki i biznesu udali się na uroczystą Mszę Świętą do Sanktuarium w Zawadzie, aby złożyć podziękowanie Panu Bogu za dary zebrane tego roku na roli. Następnie obchody przeniosły się na pobliski stok narciarski w Stobiernej, gdzie miały odbyć się dalsze części uroczystości.
Poświęcono nowo powstałe inwestycje w Stobiernej: budynek Centrum Edukacji Ekologicznej, wóz strażacki OSP Stobierna oraz rozpoczynającą się właśnie budowę kanalizacji sanitarnej. Poświęcenia dokonał zaproszony specjalnie na tę okazję Ks. Władysław Tokarczyk, były kustosz Sanktuarium NNMP w Zawadzie.
Kolejnym punktem zaplanowanych uroczystości była prezencja 27 wieńców żniwnych przygotowanych przez rolników ze wszystkich sołectw Gminy Dębica oraz wybór najpiękniejszego z nich. W kategorii tej zwycięzcą został wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pustkowa. Nagrody w konkursie ufundowała firma Olimp Laboratories z Nagawczyny. Dla sympatyków kulinariów atrakcją był niewątpliwie konkurs na najlepszego pieroga. Najlepiej oceniony został pieróg stworzony przez panie z KGW w Stasiówce, za co przyznana została im atrakcyjna nagroda ufundowana przez firmę BBC Company. Również osoby wyróżnione w konkursie na najlepszą nalewkę, który odbył się dnia poprzedniego w Wiluszówce, odebrały swoje nagrody z rąk Wójta Gminy Dębica. Do rywalizacji zgłoszono 17 napojów, a ze względu na fakt, iż wszystkie one posiadały swój unikatowy i wysublimowany smak nie wyłoniono jednego zwycięzcy – wszyscy uczestnicy otrzymali równorzędne nagrody, których sponsorem była Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka.Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica, na czele z Panią Dyrektor Agnieszką Żurek, przygotowało niezwykle ciekawy i urozmaicony repertuar. Zgromadzeni mieli możliwość posłuchać między innymi występów zespołu folkowego Podgrodzianie, solistów Vocal Studio Dębica, a także obejrzeć występy taneczne Wisłoczan, Studia Tańca Soul oraz utworzonej specjalnie na tę okazję improwizowanej Grupy CkiB Pustków- Osiedle. Niemałą atrakcją były również gawędy Panów Leszka Mazana i Mieczysława Czumy. Jednak kulminacyjnym momentem występów artystycznych był długo wyczekiwany przez wszystkich koncert zespołu Baciary.

Na zakończenie organizatorzy zafundowali wszystkim zgromadzonym zjawiskowy pokaz sztucznych ogni, który na długo rozświetlił niebo nad Stobierną.

Źródło: Gmina Dębica