Czy mieszkania dębiczan będą kiedyś ogrzewane wodą geotermalną?

In Bez kategorii by sanescobarDodaj komentarz

Poseł Warzecha rozmawiał dzisiaj w sejmie o postępie przygotowań do wykonania otworu geotermalnego w Dębicy. 

Odbyło się to przy okazji wystawy o Podhalańskiej Geotermii. Zarówno minister Ochrony Środowiska Henryk Kowalczyk jak i p.o. prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Marek Ryszka, życzyli posłowi powodzenia w realizacji tego dużego przedsięwzięcia. Nasza, dębicka – 20 milionowa inwestycja będzie w 100 procentach dofinansowana z NFOŚ.

Kiedy 3 lata temu poseł Jan Warzecha przedstawił prof. Orionowi Jędryskowi, że  takie inicjatywy były już w Dębicy podejmowane przez kilku mieszkańców, ale z powodu braku środków upadły, usłyszał od niego, że teraz powinniśmy podjąć ponownie działanie, bo odwiert może być sfinansowany. Podpytywał więc profesora Oriona Jędryska – wiceministra i zarazem Głównego Geologa Kraju, a także wiceprezesa WFOŚ Bogusława Kidę, co dalej robić w tej sprawie i kontynuował już dalsze działania z wiceburmistrzem Dębicy – Wojciechem Iwasieczko.  

Konkretne działania zaczęły się dopiero wtedy, gdy w czerwcu 2017 roku do WFOŚ w Rzeszowie pojechała większa delegacja z posłem Warzechą i burmistrzem Szewczykiem. Jesienią radni Rady Miejskiej w Dębicy wyrazili zgodę i przeznaczyli środki na projekt.

O istnieniu wód geotermalnych w okolicach Dębicy wiadomo było co najmniej od kilkudziesięciu lat. Również o ewentualnym wykorzystaniu wód geotermalnych mówiło się długo.

Teraz najwidoczniej dla geotermii w Dębicy nadchodzą lepsze czasy. Jesienią ubiegłego roku miasto podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska list intencyjny na dofinansowanie odwiertu badawczego. Koszt inwestycji oszacowano na ok. 20 mln zł. Następnie należało poczekać m.in. na potwierdzenie intencji NFOŚ, na zgodę głównego geologa kraju (taką nadzieję dawał posłowi wiceminister Jędrysek pod warunkiem, że wniosek będzie dobrze sporządzony) i można już było rozpocząć realizację kolejnych procedur.

Władze Dębicy wybrały już inżyniera całego kontraktu na geotermalny odwiert badawczy. Będzie on wykonywany przy ul. Rzecznej w Dębicy, na działce Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Do inżyniera kontraktu będzie należeć opracowanie części technicznej dokumentacji przetargowej, opracowanie przedmiaru robót i ich harmonogramu, udział w pracach komisji przetargowej do momentu wyboru wykonawcy, sprawowanie nadzoru podczas prac oraz opracowanie dokumentacji geologicznej z wykonanego otworu geotermalnego Dębica GT-1.

Prace wiertnicze około 3 km odwiertu badawczego mają być realizowane jeszcze w tym roku.

Jednak, aby móc wykorzystać wody geotermalne do ogrzewania np. bloków i domów w Dębicy, konieczne będą kolejne inwestycje. Budowa odpowiedniej sieci ciepłowniczej szacowana jest na około 70 mln zł. Chociaż jest to bardzo duża kwota, jednak jak pokazało Podhale i inne miasta w Polsce, powinno się to opłacić. Gdyby realizowany projekt zakończył się sukcesem, nawet połowa miasta mogłaby być ogrzewana ze źródeł geotermalnych.

 

 

Dodaj komentarz