Rozpoczęło się 78. posiedzenie Sejmu

Głównym punktem trzydniowych obrad będzie informacja ministra spraw zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 r. W porządku posiedzenia także m.in. rozwiązania prawne niezbędne w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy. Posłowie będą również pracować nad uproszczeniem systemu stawek VAT oraz utworzeniem Funduszu Polskiej Nauki, który ma wspierać komercjalizację badań naukowych.

Pierwsze czytanie rządowego projektu o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw to jeden z punktów porządku dziennego na 78. posiedzeniu Sejmu. Projekt dotyczy modyfikacji zasad i trybu wymiany informacji podatkowych, obowiązków instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych oraz kontroli ich wykonywania, a także obowiązków w zakresie automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.

W porządku obrad również m.in. projekt ustawy o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej bez zawarcia umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskie. Dotyczy uregulowania statusu pobytowego obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm zajmie się również pierwszym czytaniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt, który 13 lutego wpłynął do Sejmu
dotyczy wprowadzenia do obrotu prawnego nowego typu spółki kapitałowej – prostej spółki akcyjnej (PSA), której działalność uregulowano w Kodeksie spółek handlowych, co ułatwi podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz zwiększy możliwości inwestycyjne polskich przedsiębiorców, którzy często konkurują z firmami działającymi na podstawie korzystniejszych przepisów w innych krajach.

Izba rozpatrzy też w pierwszym czytaniu rządowe projekty ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw  (dotyczy usprawnienia postępowania karnego, wyeliminowania dostrzeżonych usterek i błędów legislacyjnych, które występują w ustawie procesowej oraz dostosowania regulacji procesowych do wyzwań wynikających z rozwoju technologicznego; w szczególności chodzi o rezygnację ze zbędnego formalizmu procesowego, wprowadzenie ułatwień dla uczestników postępowania związanych z udziałem w nim, zapobieżenie obstrukcji procesowej stron i szersze zabezpieczenie interesu społecznego w postępowaniu) oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa, zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, zmiany w systemie ryczałtowym dla rolników, wprowadzenie instytucji wiążącej informacji stawkowej, “przełożenia” obecnego PKWiU na odpowiednie kody CN (dla towarów) lub symbole PKWiU 2015 (dla usług) oraz ustanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W drugim dniu obrad, posłowie wysłuchają sprawozdania komisji, do których po pierwszym czytaniu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązania pozwalającego na stosowanie do ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych kas rejestrujących (tzw. kasy online) przesyłających dane do centralnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Natomiast rozpatrywanie projektu o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz niektórych innych ustaw ma na celu doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów, m.in. przepisu dotyczącego zawartości inwentarza archiwalnego, przepisu regulującego udostępnianie kopi dokumentów dotyczących wnioskodawcy i wytworzonych przez wnioskodawcę lub przy jego udziale oraz doprecyzowania przepisu dotyczącego dokumentów osobowych funkcjonariuszy i pracowników organów bezpieczeństwa państwa.

Uszczegółowieniem regulacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich z 9 listopada 2018 r. zajmą się posłowie w drugim dniu posiedzenia Sejmu. Projekt ma w szczególności umożliwić faktyczną partycypację w kołach gospodyń wiejskich wszystkim osobom, które działały w kołach funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, niezależnie od obecnego statusu administracyjnego obszaru działania koła, a także wszystkim osobom chcącym działać w danym kole, niezależnie od ich miejsca stałego zamieszkania.

Regulacja spraw z zakresu hodowli i rozrodu wszystkich zwierząt gospodarskich jest głównym celem rządowego projektu ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.
Projekt ma na celu zachowanie zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich, oceny wartości użytkowej i oceny genetycznej tych zwierząt, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów hodowlanych, a także nadzoru nad hodowlą i rozrodem tych zwierząt.

Jednym z punktów porządku dziennego ostatniego dnia posiedzenia będzie rozpatrzenie senackiego projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego, który dotyczy realizacji postulatu zawartego w petycji P9-50/17 wniesionej do Senatu, polegającego na tym, aby nadanie pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim UE było zrównane w skutkach z nadaniem pisma w polskiej placówce pocztowej. 

Pełen harmonogram obrad 78. posiedzenia Sejmu jest dostępny pod adresem:  http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agenda.xsp