Posłowie pytali o budowę zbiornika Kąty-Myscowa

In Bez kategorii by sanescobarDodaj komentarz

Posłowie Bogdan Rzońca, Jan Warzecha i Kazimierz Moskal w punkcie informacja bieżąca i pytania w sprawach bieżących podczas 77. posiedzenia Sejmu (31.01.2019 r.) zadawali pytanie w sprawie stanu zaawansowania prac przygotowawczych związanych z realizacją budowy Zbiornika Kąty-Myscowa w powiecie jasielskim.

Na pytanie o realizację tej kluczowej z punktu widzenia całego województwa, w tym także powiatu dębickiego, a zaniedbanej podczas rządów koalicji PO-PSL inwestycji odpowiadał wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Grzegorz Witkowski.

Ochrona przed skutkami suszy, wyrównanie przepływów niskich, zabezpieczenie przeciwpowodziowe poprzez zmniejszenie kulminacji wezbrań oraz umożliwienie pracy elektrowni wodnej to najważniejsze zadania, które stoją przed zbiornikiem. Za planowaną inwestycję odpowiada nowo utworzony rzeszowski wydział Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który w 2018 r. przejął dokumentację od wydziału krakowskiego. Jak mówił wiceminister, aktualizacja potrzebnych pozwoleń i opinii (m.in. opracowanie koncepcji urbanistycznej i badań środowiskowych) potrwa do połowy przyszłego roku. Na koniec 2021 r. planowane jest przygotowanie dokumentacji przetargowej oraz wszczęcie procedury przetargowej, następnie zakup gruntów pod budowę zbiornika – do końca 2024 r. Według optymistycznych szacunków rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić w 2025 r.

 

Dodaj komentarz