Podsumowanie działań na rzecz polskich rodzin

Od początku naszych rządów na wsparcie dla rodzin przeznaczyliśmy już ok. 310 mld złotych. To niewyobrażalna jeszcze przed kilkoma laty kwota, wsparcie na niespotykaną dotychczas skalę.

Sam program Rodzina 500+ to przeszło 227 mld złotych. To pieniądze, które w ostatnich 7 latach stanowiły realne i wymierne wsparcie dla polskich rodzin.

Rolą państwa jest wspieranie rodzin w wychowywaniu dzieci, w łączeniu życia rodzinnego z pracą. Świadczenia pieniężne to jedno, ale ważne jest także tworzenie warunków sprzyjających osiąganiu work-life balance. Dlatego rozwijamy program Maluch+ i zwiększamy jego finansowanie do 5,5 mld zł – chcemy, by w każdej gminie funkcjonowały instytucje opieki nad dziećmi do lat 3. Dlatego też wprowadziliśmy pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy, wdrożyliśmy unijne dyrektywy: rodzicielską i work-life balance.
Polityka prorodzinna to szereg działań w wielu obszarach, które mają na celu wzmocnienie rodziny – w formie praktycznej, zapewniając wsparcie finansowe, większą dostępność miejsc opieki czy ułatwienia dla pracujących rodziców. Chcemy, aby rodzinom w całej Polsce żyło się dobrze, bezpiecznie i komfortowo.

Zachęcamy do lektury poniższego raportu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w którym przedstawiony został przegląd działań skierowanych
wprost do rodzin z dziećmi – od sztandarowego programu „Rodzina 500+”, rodzinnego kapitału opiekuńczego i dofinansowania do żłobków, przez Kartę Dużej Rodziny aż po program „Mama 4+”.