78 mln środków w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla Powiatu Dębickiego

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj Program Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu, na które przeznaczono 23 mld zł. Nasze województwo podkarpackie otrzyma 1,5 mld zł, a powiat dębicki oraz siedem gmin łącznie ponad 78 mln zł! Środki przeznaczone są na drogi, wodociągi i kanalizacje, inwestycje ekologiczne i obiekty sportowe.
 
Dofinansowanie otrzymały:
–  Powiat dębicki – 13,8 mln zł (inwestycje wspólne z gminami)
– Gmina Miasto Dębica – 18 mln (13,3 mln na infrasktrukturę inwestycyjną – drogi, wodociągi i kanalizacje – w parku przemysłowym przy dawnym WUCH-u i 4,5 mln na modernizację stadionu Wisłoki)
Gmina Dębica – 9,4 mln – kanalizacja w Latoszynie, Gumniskach, Braciejowej
Gmina Pilzno – 5 mln – budowa i przebudowa budynków obiektów kultury
Gmina Brzostek – 7 mln na wodociągi w północnej części gminy obejmującej Siedliska-Bogusz, Grudną Górną, Grudną Dolną, Głobikówkę, Smarżową, Bączałke , Kamienice Górną, Gorzejową, Zawadkę Brzostecką
Gmina Jodłowa – 9,4 mln na kanalizację sanitarną
Gmina Czarna – 12,2 mln (7,5 + 4,7 mln) na infrastrukturę drogową
Gmina Żyraków – 4,75 mln na przebudowę dróg
 
Premier zapowiedział, że w ciągu najbliższych 3 lat do samorządów na inwestycje może trafić ponad 100 mld zł. Drugi nabór środków rozpocznie się początkiem listopada, a jeszcze w tym roku jednostki samorządu otrzymają dodatkowe środki podzielone algorytmem w wysokości 8 mld zł oraz 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne.
 
Bank Gospodarstwa Krajowego wyda promesę wstępną, która umożliwi rozpoczęcie postępowania zakupowego i wyłonienia wykonawcy. Po zakończeniu przetargu samorząd otrzyma promesę inwestycyjną, która będzie podstawą do wypłaty środków z dofinansowania po zrealizowaniu inwestycji lub jej etapu.