Gala 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego

W obecności Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka odbyły się w czwartek w Filharmonii Podkarpackiej uroczystości związane z jubileuszem 20-lecia Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Jest to największa uczelnia na Podkarpaciu. Działa od 1 września 2001 r. na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 czerwca 2001 r. Została utworzona z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, rzeszowskiej filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz rzeszowskiego Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Minister Czarnek podziękował wszystkim dotychczasowym rektorom i gratulował absolwentom uczelni. Nawiązując do tegorocznych wyników egzaminów lekarskich zwrócił uwagę, że absolwenci rzeszowskiej uczelni są w pierwszej dziesiątce. Są to pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego UR. Te wyniki pokazują, że można otwierać kierunki lekarskie nie tylko na uniwersytetach medycznych – powiedział minister.
Dodał, że w tym celu zmieniane jest prawodawstwo i finansowanie uczelni. Podkreślił, że na przestrzeni lat 2009 – 2020 roku nakłady na naukę i szkolnictwo w Polsce wzrosły z 9 do 30 miliardów złotych.
Minister Czarnek przekazał władzom uczelni symboliczny czek na kwotę blisko 2 milionów złotych. Dotacja ma być przeznaczona na utrzymanie stanowiska badawczego zaawansowanych analiz biochemicznych Kolegium Nauk Przyrodniczych oraz Terenową Stację Badawczą Instytutu Archeologii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *