Konferencja na temat Tarczy dla Samorządów w Starostwie Powiatowym w Dębicy

Dodatkowe duże środki na inwestycje w wys. 15 mln zł dla powiatu dębickiego. Fundusz Inwestycji Samorządowych był tematem dzisiejszej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Dębicy.

Początkiem tygodnia Prezydent Andrzej Duda zapowiedział Fundusz Inwesycji Samorządowych. Jest on traktowany jak „tarcza dla samorządów”. Jego kwota dla całego kraju wynosi 6 miliardów złotych. Gminy, powiaty i miasta mogą otrzymać z niego dotacje od 0,5 mln do 93,5 mln zł. Jak podkreślił poseł Jan Warzecha, wysokość dofinansowania zależy od algorytmu liczonego przez ministerstwo finansów uwzględniającego wartości inwestycji majątkowych planowanych przez gminy i powiaty oraz poziomu zamożności. Zapewnił także, że pieniądze nie muszą zostać wydane w 2020 roku i nie trzeba będzie zwracać niewykorzystanych środków, bo będą mogły zostać wydane do 2020 roku.
Przyznane wsparcie można przeznaczyć np. na remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację oraz inne działania podejmowane na rzecz lokalnych społeczności. Pieniądze zostaną przekazane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji.
Ta tarcza dla samorządów, to także program wsparcia dla polskich małych
i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. Jak podkreśli senator Zdzisław Pupa i starosta Piotr Chęciek, ten program to kolejny zastrzyk środków, który pozwoli nie tylko na utrzymanie miejsc pracy czy podnoszenie zarobków pracowników, ale wpłynie także na całą gospodarkę, chroniąc ją przed negatywnymi skutkami epidemii. Sejm będzie na najbliższym posiedzeniu pracował nad ustawą i jeśli nie zostanie przetrzymana w Senacie przez marszałka Grodzkiego, w sierpniu weszłaby
w życie.
 
Maksymalna wysokość dotacji, o jakie mogą wnioskować poszczególne samorządy powiatu dębickiego:
 
Dębica (gmina miejska) – 4 431 923 zł
Brzostek (gmina miejsko-wiejska) – 516 231 zł
Czarna (gmina wiejska) – 540 599 zł
Dębica (gmina wiejska) – 4 144 256 zł
Jodłowa (gmina wiejska) – 1 032 624 zł
Pilzno (gmina miejsko-wiejska) – 719 072 zł
Żyraków (gmina wiejska) – 1 537 018 zł
Powiat Dębicki – 2 092 688 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *