Dzień Ziemniaka w Wiewiórce

W niedzielę 2 września w Wiewiórce już po raz ósmy odbyło się Święto Ziemniaka. Impreza zgromadziła wielu mieszkańców gminy Żyraków i nie tylko. Nie zabrakło występów artystycznych oraz turnieju sołectw, którego zwycięzcami spośród siedmiu drużyn zostali Alicja i Krzysztof  Muchowie z Żyrakowa.

Podczas Święta Ziemniaka nie mogło zabraknąć zarówno wiewióreckiej ziemniaczanki, którą częstowały panie z koła gospodyń wiejskich, jak i cieszących się ogromną popularnością ziemniaków pieczonych przez druhów z OSP na wielkim ognisku.

Na niedzielnych obchodach list skierowany przez posła Jana Warzechę do rolników odczytała Ewelina Kuś – zastępca kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dębicy. ARiMR jest wykonawcą polityki rolnej państwa i agencja ta została wyznaczona przez Rząd RP do pełnienia roli akredytowanej agencji płatniczej. Poseł Jan Warzecha był członkiem Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a teraz pracuje w Zespole Rolnym, który był współtwórcą ogłoszonego niedawno przez premiera Mateusza Morawieckiego Planu dla Wsi.

W tym samym czasie poseł uczestniczył w powiatowych dożynkach w Jodłowej.

Oto treść listu:

Szanowni Państwo Gospodarze dzisiejszej uroczystości,

Drodzy Rolnicy i wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Ziemniaka!

 Gmina Żyraków od wielu lat jest znana z tego, że specjalizuje się w uprawie ziemniaka – jednej z najważniejszych roślin świata i niezwykle popularnej na naszych polskich stołach. Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją, by podziękować plantatorom ziemniaków za trud ich pracy, ale też w wyjątkowy sposób zadbać o promocję tego warzywa, docenić jego walory żywieniowe i zdrowotne.

Jako poseł i członek Parlamentarnego Zespołu Rolnego pragnę z radością poinformować, że Ministerstwo Rolnictwa, mając na uwadze ochronę interesów polskiego plantatora i konsumenta oraz znaczenie ziemniaka w Polsce, prowadzi prace legislacyjne nad obowiązkiem znakowania państwa pochodzenia ziemniaków (pod rygorem wyższych kar) i wprowadza definicję „młody ziemniak”. Do kraju trafiają z zagranicy dojrzałe, stare ziemniaki opisane w punktach sprzedaży jako młode. Używanie takiej nazwy wprowadza więc w błąd konsumenta, gdyż kupując je, uznaje te ziemniaki za produkt o wyjątkowych walorach smakowych. Powoduje to także zmniejszenie zapotrzebowania na młode polskie ziemniaki, a tym samym pogorszenie warunków gospodarowania naszych producentów. Resort rolnictwa będzie wnioskował także o zwiększenie stawek dopłat do sadzeniaków ziemniaka już jesienią tego roku. W dalszym ciągu będzie wspierana polska hodowla nasienna ziemniaka.

Szanowni Państwo, przy okazji dzisiejszych obchodów pragnę życzyć wszystkim plantatorom ziemniaka dużo satysfakcji finansowej ze swojej pracy, a uczestnikom Dnia Ziemniaka miłego i radosnego świętowania.

 

    Z wyrazami szacunku

Poseł na Sejm RP

Jan Warzecha

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *