Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli oszczędzanie na emeryturę. Sprawdź, o co chodzi

Pracownicze Plany Kapitałowe to największy po 500+ rządowy powszechny program społeczny zwiększający bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, które są powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne dedykowanym 11,5 mln pracowników.

Do kwoty wpłacanej przez pracownika (min. 2% wynagrodzenia brutto, max 4%) drugie tyle ma dołożyć pracodawca (min. 1,5%, max 4%) i państwo w postaci wpłaty powitalnej 250 zł oraz dopłaty rocznej 250 zł. Takim sposobem w ciągu 10 lat państwo (fundusz pracy) wpłaci na prywatne konta polaków w PPK około 35 mld zł. 
PPK to program wzmaniający system emerytalny o drugi obok publicznej emerytury z ZUS (I filar), prywatny i dobrowolny pracowniczy filar kapitałowy, budowany w zgodnie z zasadą solidaryzmu społecznego – pracodawca i państwo składają się na bezpieczeństwo przyszłego emeryta. Podstawowym celem jest zwiększenie majątku i bezpieczeństwa finansowego polskich rodzin po zakończeniu pracy zawodowej. Odkładając min. wpłatę 2 % wynagrodzenia (około 90 zł miesięcznie), dzięki wpłacie pracodawcy i państwa pracownik może zgromadzić w okresie pracy (40 lat) nawet około 250 – 300 tys. zł prywatnych oszczędności. Może to zwiększyć naszą emeryturę około 1,5 – 2,0 tys. zł miesięcznie. Środki w PPK będą dziedziczone. Po osiągnięciu 60 lat można je w całości wypłacić, po pobraniu podatku od zysków kapitałowych. Jeżeli pracownik wypłaci po 60 r.ż. nie wiecej niż 25% środków, a resztę wypłaci w miesięcznych ratach w okresie co najmniej 10 lat, to gromadzone środki na koncie PPK są w całości zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. 

Polskie społeczeństwo się starzeje. Obecnie na 1 emeryta przypada 4 pracujących, a za 30 lat będzie to 1 do 1. Emerytury zwłaszcza dla osób obecnie młodych poniżej 40 roku życia spadną z poziomi ponad 60% ostatnich pensji (tzw. stopa zastąpienia) do poziomu około 30% – spadek o połowę. Niestety niekorzystna demografia uniemożliwi finansowanie wyższych świadczeń. Dlatego jednym z rozwiązań jest budowanie dodatkowego kapitału emerytalnego przez pokolenie pracujące w ramach PPK.
Emeryta z Zachodniej Europy stać na więcej niż polskiego emeryta właśnie dlatego, że tam oprócz państwowych emerytur działają powszechnie takie systemy jak PPK. Wielka Brytania w ostatnich 6 latach wdrożyła analogiczny system do PPK. U nich reforma zwana workplace private pension okazała się dużym sukcesem. W programie uczestniczy 27 mln Brytyjczyków (80% uprawnionych pracujących). Podobne pracownicze programy emerytalne działają powszechnie m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, krajach skandynawskich, USA, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii. 
PPK to tani (niski limit kosztów 0,6%), przyjazny pracownikom (nic nie trzeba zrobić, aby być uczestnikiem w miejscu pracy), dobrowolny (można zrezygnować w dowolnym momencie) system gromadzenia oszczędności dla wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS niezależne od formy zatrudnienia – program zwłaszcza dla osób o niższych dochodach, ponieważ współfinansowany przez pracodawcę i państwo, a pracownicy zarabiający najmniej (poniżej 120% wynagrodzenia minimalnego) mogą wpłacać tylko 0,5% wynagrodzenia.
Jak wskazują badania opinii publicznej, ponad 75% Polaków chce mieć oszczędności, ale nie umie oszczędzać. Nasi rodacy większość pieniędzy trzymają na niskooprocentowanych depozytach w bankach. PPK umożliwi efektywne oszczędzanie.
Badania GUS pokazują, że ponad 80% gospodarstw domowych ma co miesiąc nadwyżkę pieniędzy w budżecie domowym.

Trzeba podkreślić, że PPK to nie drugie OFE, tylko całkowicie inny program – finansowany z realnych prywatnych oszczędności, dobrowolny, tworzący prawdziwy bufor finansowy dla przyszłych emerytów i nie zwiększający długu publicznego.
Ustawa o PPK była szeroko konsultowana społecznie w ramach rady dialogu społecznego i została pozytywnie zaopiniowana przez reprezentatywne związki zawodowe (Solidarność i Forum) oraz wszystkie organizacje pracodawców.
System PPK (fundusze inwestycyjne) nadzorowany będzie przez Komisję Nadzoru Finansowego, a organizację systemu przeprowadzi Polski Fundusz Rozwoju. Planowany start programu od 1 lipca 2019 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *