Sejmowa komisja na wyjazdowym posiedzeniu w Kędzierzynie-Koźlu

Wizytacja zakładów Grupy Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu była jednym z punktów wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa w dniach 25-26 kwietnia 2017 r.
Posłowie sprawdzali m.in. funkcjonowanie zakładu, w tym niedawno wykończonej elektrociepłowni oraz analizowali możliwość wprowadzenia procesów zgazowywania węgla przez Azoty. Powstanie takiej niskoemisyjnej instalacji byłoby pierwszym tego typu rozwiązaniem w naszym kraju.
Instalacja do zgazowania węgla, której koszty oszacowano wstępnie na około 2,4 mld zł, miałaby zużywać od 900 tys. do miliona ton węgla kamiennego rocznie. Produkowałaby około 15 proc. potrzebnego Grupie Azoty gazu. Okres budowy instalacji oszacowano na około 36 miesięcy, a okres jej eksploatacji na 30 lat.
Komisja odwiedziła też elektrownię Tauronu w Łaziskach, która również ma być zaangażowana w proces tworzenia instalacji zgazowania węgla. Polska instalacja byłaby w tej chwili jedną z blisko 300 podobnych na świecie, których liczba rośnie lawinowo zwłaszcza w Chinach.
Technologia zgazowania dzięki systemowi wychwytywania dwutlenku węgla jest w stu procentach bezpieczna dla środowiska. Pozwoliłaby w dalszym ciągu wykorzystywać polskie zasoby węgla kamiennego, oddalając groźbę zamykania kopalni. W kwestii zgazowania Azoty współpracują z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla.