Rozmawiali na temat Via Carpathia

Rozpoczynamy realizację strategicznej inwestycji przy Via Carpathia, szlaku o zasadniczym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej – tak mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji pn. „10 lat Deklaracji Łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”, która odbyła się 7 listopada w Łańcucie. Konferencja została zorganizowana z okazji 10. rocznicy zawarcia deklaracji łańcuckiej powstałej z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Via Carpathia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce Via Carpathia to szlak wiodący odcinkami dróg: S61, DK8, S19 od granicy z Litwą w Budzisku, przez Suwałki, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek do granicy ze Słowacją. Wiele odcinków dróg S19 i S61 już powstało, inne są w budowie. Polska część trasy będzie stanowić docelowo 174 km.
Nie da się ukryć, że Via Carpathia jest dla polskiego rządu inwestycją strategiczną.  Trasa ta przede wszystkim przyspieszy rozwój gospodarczy Polski północno-wschodniej i zwiększy bezpieczeństwo kraju. Premier podczas konferencji podkreślała duże znaczenie wschodniej części kraju, dotychczas niewystarczająco docenianej. Polska musi się równomiernie rozwijać i wszyscy mają mieć równe szanse na to, żeby z tego rozwoju czerpać jak najwięcej korzyści. O to, by sprawa trasy Via Carpathia była żywym tematem w debacie publicznej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, a szczególnie w Brukseli, od lat walczy także europoseł z województwa podkarpackiego – Tomasz Poręba.

fot. P. Tracz/KPRM