10. posiedzenie Sejmu

Zakończenie sejmowego etapu prac nad budżetem państwa na 2016 r. to jeden z punktów 10. posiedzenia Sejmu, zaplanowanego na 28-29 stycznia 2016. Ponadto posłowie, a także zwyczajowo obecni w gmachu przy Wiejskiej z tej okazji prezydent oraz akredytowani w Warszawie członkowie korpusu dyplomatycznego, wysłuchają Informacji Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 r. Sejm ma również powołać dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej. Posiedzenie rozpoczęło się od uczczenia chwilą ciszy ofiar katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 10. rocznicę tej tragedii.

Szef MSZ przedstawi tegoroczne priorytety polskiej dyplomacji

Każdego roku minister spraw zagranicznych opracowuje, uzgadnia i przekazuje do rozpatrzenia Radzie Ministrów dokument określający kierunki i cele polskiej polityki zagranicznej oraz promocji interesów Polski (art. 32 ustawy z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej). Materiał wyznaczający priorytety polskiej dyplomacji na 2016 r., przyjęty przez rząd, będzie podstawą zaplanowanego na piątek wystąpienia min. Witolda Waszczykowskiego przed Sejmem. Po zaprezentowaniu informacji przez szefa polskiej dyplomacji  planowana jest dyskusja. Na debatę przewidziano 4 godziny (tzw. debata średnia), w czasie których 117 minut przysługuje przedstawicielom Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, 70 minut mają posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska, 24 minuty są przewidziane na wystąpienia przedstawicieli Klubu Poselskiego Kukiz’15, 17 minut dla Klubu Poselskiego Nowoczesna, 12 minut dla Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego i 6 minut dla każdego z posłów niezrzeszonych. Czas, przysługujący poszczególnym klubom, został ustalony przez Konwent Seniorów na początku kadencji Sejmu, kiedy określano podział czasu w trakcie różnych rodzajów debat. Po prezentacji stanowisk klubowych planowana jest seria pytań poselskich i odpowiedzi szefa polskiej dyplomacji.

Posłowie zdecydują o obsadzeniu dwóch wakatów w RPP

Zgodnie z art. 227 ust. 5 Konstytucji RP oraz art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim Sejm powołuje trzech z dziewięciu członków Rady Polityki Pieniężnej na 6-letnią. W związku z zakończeniem kadencji dwojga członków Rady, powołanych przez Sejm: Elżbiety Chojny-Duch i Andrzeja Bratkowskiego Izba wybierze ich następców. Kluby zgłosiły cztery kandydatury: Grażyny Ancyparowicz, Stanisława Gomułki, Eryka Łona oraz Cezarego Wójcika (druk nr 151). Zostały one przedstawione odpowiednio przez posłów: KP Prawo i Sprawiedliwość, KP Nowoczesna wraz z KP Polskie Stronnictwo Ludowe, KP Prawo i Sprawiedliwość, KP Platforma Obywatelska. Kandydatury zgłoszone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości przedstawi na forum Sejmu poseł Andrzej Jaworski, w imieniu posłów Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – kandydata przedstawi poseł Ryszard Petru, a Platformy Obywatelskiej – posłanka Izabela Leszczyna. Wnioski w sprawie powołania członków RPP zostały zaopiniowane pozytywnie przez Komisję Finansów Publicznych. Opinię komisji na forum Sejmu przedstawi poseł Wiesław Janczyk. Sejm powołuje członków RPP bezwzględną większością głosów (art. 31 regulaminu Sejmu). Wybór dokonywany jest łącznie, chyba że Sejm postanowi inaczej (art. 26 ust. 2 regulaminu Sejmu).

W bloku głosowań Sejm przyjmie ostateczne brzmienie ustawy budżetowej na 2016 r. Rozstrzygnie również w sprawie wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a także niektórych innych ustaw (druk nr 27) oraz obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty (druk nr 48). W bloku głosowań są też: Prawo o prokuraturze i przepisy je wprowadzające, projekt nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz projekt ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Posłowie podejmą także decyzję w sprawie informacji o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w drugim półroczu ub.r., a także wniosku o uchyleniu immunitetu posłowi Jackowi Żalkowi.

Posłowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, a także poprawkami Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa do projektu nowelizacji ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

www.sejm.gov.pl