Prezydentowa Karolina Kaczorowska odwiedziła Dębicę

Na zaproszenie Bogusława Filipka – członka Klubu Gazeta Polska, 13 października 2014 r. Dębicę odwiedziła pani Karolina Kaczorowska – wdowa po zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie – Ryszardzie Kaczorowskim. To naprawdę bardzo wzruszające, że tak o nas pamiętacie i o tych, którzy tragicznie zginęli pod Smoleńskiem – nie kryła wzruszenia pierwsza dama, podziwiając Memoriał Smoleński. – Jestem szczęśliwa, że taka pamiątka pozostanie tu na pokolenia, że dzięki niej każde dziecko będzie mogło poznać tę historię.
Wraz z panią prezydentową Kaczorowską, poseł Jan Warzecha – prezes Stowarzyszenia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego i Pozostałych Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz główny fundator pomnika i wiceprezes Stowarzyszenia – Stefan Bieszczad złożyli wiązankę kwiatów pod Memoriałem Smoleńskim. Pani prezydentowa w obecności lokalnych mediów dzieliła się wspomnieniami związanymi z wojną, życiem na uchodźstwie, pracą za granicą. Ze łzami w oczach opowiadała o swoich wojennych przeżyciach, o tragicznie zmarłym mężu i swoim zaangażowaniu w działalność charytatywną na rzecz Polaków w Wielkiej Brytanii. Opowiadała wiele interesujących i zaskakujących faktów, również swoich prywatnych wspomnień, m.in. o tym, że generałowie Armii Andersa, w tym generał Maczek, pomimo swoich zasług w odzyskaniu niepodległości, aby utrzymać rodziny, zmuszeni byli podejmować się prac fizycznych na Wyspach Brytyjskich.
Nie kryła też szczęścia związanego z inicjatywą mieszkańców Dębicy w sprawie budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Przebieg powstawania pomnika od samego pomysłu, aż po jego wykonanie i umiejscowienie na Placu Mikołajkowów w otoczeniu dębów katyńskich, w skrócie przedstawił poseł Jan Warzecha. W spotkaniu z panią Kaczorowską, oprócz posła i wiceprezesa Stowarzyszenia, uczestniczył także kandydat na burmistrza Dębicy – Mariusz Trojan, przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy – Stanisław Leski oraz Bogdan Filipek. Pani prezydentowej towarzyszył Gniewomir Rokosz-Kuczyński – doradca śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Zarówno na temat samego pomnika, jak i całej inicjatywy upamiętniającej katastrofę, w której zginął mąż pani Kaczorowskiej, ona sama wypowiadała się bardzo pozytywnie. – Pomnik jest prześlicznie zrobiony, jestem wdzięczna, że pamiętacie. Oni zasłużyli sobie na to, żeby o nich pamiętać. Pierwsza dama, na prośbę jednej z dziennikarek obecnych na spotkaniu, wypowiedziała się również odnośnie protestów i sprzeciwów związanych z budową pomnika. – Uważam, że nie ma sensu zwracać uwagi na kontrowersje, bo zawsze się takie znajdą, ale jeśli te osoby rzeczywiście przeżyłyby to, co my przeżyliśmy, to na pewno zmieniłyby zdanie na ten temat – mówiła Kaczorowska. – Trzeba przeżyć tragedię, żeby zrozumieć innych ludzi.
Karolina Kaczorowska (notka biograficzna) ur. w 1930 r., polska nauczycielka i działaczka emigracyjna, wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie Smoleńskiej (10 kwietnia 2010 r.) ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie – Ryszardzie Kaczorowskim, w latach 1989-1990 pierwsza dama Polski. W czasie wojny została wywieziona na Syberię wraz z rodziną, następnie musiała tułać się po całym świecie, była m.in. w Azji, w Ugandzie w Afryce. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie Londyńskim, później pracowała jako nauczycielka, wspierała polskie harcerstwo i Polaków na emigracji, zajmowała się działalnością charytatywną. 10 kwietnia 2010 razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam. Niestety zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu Tupolew Tu-154. Mimo tego, że Kaczorowska większość życia spędziła za granicą, cały czas płynnie i poprawnie włada polszczyzną. Jak zaznacza, robi wszystko, by po polsku mówiły także jej dzieci. Podkreśla, że dla braku starań o pielęgnowanie swojego ojczystego języka za granicą nie ma żadnego usprawiedliwienia. Materiał z wizyty prezydentowej Kaczorowskiej w Dębicy (Polska Telewizja Regionalna)

http://ptvr.pl/?video=997