Prawo i Sprawiedliwość zgłasza pakiet demokratyczny

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zgłaszają pakiet demokratyczny, ponieważ, jak twierdzą, w Sejmie musi być miejsce na normalną dyskusję w najważniejszych kwestiach. Tylko wtedy rząd będzie musiał odpowiadać zgodnie z rzeczywistością.
Można zauważyć zasadniczą nierównowagę między premierem a szefem opozycji, jest to nierówność w długości czasu wystąpienia. Politycy PiS nie chcą tworzyć monopolu tylko dla siebie, ale dać taką możliwość wszystkim przedstawicielom opozycji.
Zaproponowano także comiesięczną odpowiedź premiera przed Sejmem na pytania przedstawicieli opozycji. Drugi kierunek rozszerzenia pakietu demokratycznego to kwestia służbowych kart urzędników, które według propozycji PiS mają zostać zlikwidowane. Obiad służbowy może się zdarzyć, oczywiście, ale musi być zarejestrowany i uzasadniony. Nie może być tak, że ludzie władzy będą szastać pieniędzmi podatnika.
Założenia pakietu demokratycznego:
Koniec z „zamrażarką” Marszałka Sejmu. Zmiana wprowadza obowiązek przeprowadzenia pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia projektu do tzw. laski marszałkowskiej.
Trzygodzinna debata rząd – opozycja na wzór brytyjski, z obowiązkową obecnością premiera. Zmiana polega na zlikwidowaniu obecnej formuły „informacji bieżącej” i „pytań w sprawach bieżących”. W ich miejsce projekt przewiduje utworzenie „Pytań do Prezesa Rady Ministrów i członków Rady Ministrów”. Pytania do premiera lub członków jego gabinetu mogłyby kierować tylko kluby i koła poselskie, które złożyły oświadczenie o niepopieraniu rządu. Opozycja uzyskałaby w ten sposób możliwość bieżącego dialogu z rządem oraz pozyskiwania informacji o bieżących pracach Rady Ministrów. Wzmocnienie głosu opozycji. Przewodniczący klubów parlamentarnych będą mogli zabierać poza kolejnością głos w punktach dotyczących najważniejszych spraw rozpatrywanych przez Sejm – m.in. zmiany Konstytucji, budżetu, ustaw podatkowych i kodeksów, ratyfikacji umów międzynarodowych związanych z suwerennością oraz wotum nieufności.
Koniec ze służbowymi kartami płatniczymi. Zmiany w ustawie o finansach publicznych zakładają likwidację służbowych kart płatniczych. Według informacji podawanych przez media przedstawiciele rządu PO-PSL w latach 2008-2012 mieli do dyspozycji 320 kart płatniczych i wydali za ich pomocą prawie 2 miliony złotych.
Szybsze prace nad projektami ustaw. Zmiana wprowadza maksymalny – 9 miesięczny, od dnia przeprowadzenia pierwszego czytania – termin dla komisji na sporządzenie sprawozdania. Termin ten, w wyjątkowych sytuacjach będzie mógł być przedłużany przez Marszałka Sejmu, jednak nie więcej niż o kolejne 3 miesiące.
Większe prawa opozycji. Zmiana zakłada wprowadzenie obowiązku składania  przez wszystkie kluby i koła poselskie oświadczeń o udzieleniu poparcia Radzie Ministrów bądź o odmowie udzielenia poparcia. Oświadczenia składane byłby po uchwaleniu wotum zaufania dla Rady Ministrów. Kluby i koła, które złożą oświadczenie, że nie udzielają  poparcia Radzie Ministrów, jako kluby opozycyjne uzyskają prawo zadawania pytań Prezesowi Rady Ministrów lub członkom Rady Ministrów w specjalnej debacie.
Opozycja ma wpływ na prace Sejmu. Kluby miałyby prawo zgłosić do porządku dziennego po jednym punkcie. Nowe punkty porządku dziennego byłyby automatycznie włączane do porządku dziennego i wprowadzenie ich nie wymagałoby uzyskiwania zgody Marszałka Sejmu, ani też opinii Konwentu Seniorów.
Ochrona praw podatnika. Zmiana zakłada, że ustawy dotyczące podatków i samorządu terytorialnego będą rozpatrywane w szczególnym trybie, wzorowanym na trybie postępowania z projektami kodeksów.
Mocniejsza inicjatywa obywatelska. Zmiana zakłada, aby w trakcie pierwszego czytania nie można było odrzucić obywatelskiego projektu ustawy.
Ułatwienie w przeprowadzeniu wysłuchania publicznego. Projekt wprowadza możliwość przeprowadzania wysłuchania publicznego na wniosek 1/3 składu komisji, do której projekt został skierowany.