Artykuł dk. dr. Jacka Pawłowicza na portalu Fronda.pl

Zachęcamy do przeczytania artykułu dk. dr. Jacka Pawłowicza „Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas” opublikowanego na portalu Fronda.pl.
Każde miasto w Polsce ma jakieś miejsce pamięci, swoisty panteon, w którym czci się pamięć osób, które w taki czy inny sposób wpisały się w pełną chwały, ale także i bolesną historię naszej Ojczyzny. W Dębicy takim „panteonem” jest pl. Solidarności i sąsiadujący z nim pl. Mikołajków, na którym rosną dęby katyńskie upamiętniające inną narodową tragedię. Dlatego postawienie właśnie tam Memoriału Smoleńskiego upamiętniającego ofiary tragedii smoleńskiej, które zdążały do Katynia, i w której zginęły osoby reprezentujące różne partie, środowiska i wyznania wydaje się jak najbardziej stosownym, logicznym i odpowiadającym tradycji pietyzmu.

Zabolało mnie i zszokowało, że pretensje te wysuwa środowisko Sybiraków, a zabolało, dlatego, że sam jestem synem Sybiraczki. Moja ś.p. Mama przeszła przez gehennę Karagandy i Kołumy. Nigdy się z tym nie afiszowała, nie wstąpiła do żadnego związku. Ale do końca życia modliła się za tych, których kości bieleją na stepach Sybiru, za swoje koleżanki i kolegów, którzy nie wrócili z Nieludzkiej Ziemi, oraz za ich oprawców. Jedyne co, to miała do końca swoich dni swoista awersję do czerwonego koloru, który przypominał jej bolesną przeszłość.
Dlaczego Sybirakom przeszkadza ta lokalizacja? Dlaczego protestuję przeciwko umieszczeniu na memoriale mickiewiczowskiego motta? Dlaczego w swoisty sposób chcą zawłaszczyć dla siebie słowa narodowego wieszcza Adama Mickiewicza: „Jeśli my zapomnimy o Nich, Ty Boże zapomnij o nas” – piękną, patriotyczną treść, która nakazuje pamiętać o Tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie? Kto im dał takie prawo?
Gdy na zebraniu stowarzyszenia, do którego również mam zaszczyt należeć, trwała dyskusja co do motta, które powinno się znaleźć na memoriale, to pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy, to właśnie słowa A. Mickiewicza. I to właśnie ja zaproponowałem to motto, które ma wartość ponadczasową i wspaniale wyjaśnia całą teologię pamięci, pietyzmu, o którym pisałem na początku. Motto to znajduje się na wielu pomnikach i memoriałach, gdyż zawiera w sobie inwokację, jest modlitwą do Stwórcy o miłosną i miłosierną pamięć o tych, którym winni jesteśmy pamięć i cześć. (…)Cały artykuł dostępny na:
http://www.fronda.pl/blogi/poznacie-prawde-a-prawda-was-wyzwoli-j-832/jesli-my-zapomnimy-o-nich-ty-boze-zapomnij-o-nas,38063.html