Spotkanie Opłatkowe Akcji Katolickiej w Dębicy

Spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej w Dębicy przy Parafii Matki Bożej Anielskiej zorganizowane przez panią Zofię Bielatowicz odbyło się 5 styczna 2014 roku. Poprzedziła je msza św. w kościele pw. Ducha św. Podczas spotkania składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem i śpiewano kolędy w akompaniamencie akordeonisty. Wzięli w nim udział m.in. asystent diecezjalny – ks. dr Jan Bartoszek, ksiądz proboszcz Jan Krupa, poseł Jan Warzecha, prezesi i członkowie Akcji Katolickiej, przedstawiciele środowiska lekarskiego.

Prezesi Akcji Katolickiej w poszczególnych dekanatach:

Dębica-Wschód: parafia pw. Miłosierdzia Bożego – Krystyna Brożyna

Dębica-Wschód: Stasiówka – Kazimierz Cieśla

Dębica-Zachód: parafia pw. Matki Boskiej Anielskiej – Zofia Bielatowicz

Dębica-Zachód: Dębica Latoszyn – dr Kazimierz Mazur

Dębica-Zachód: Podgrodzie – Halina Stusowicz

Dębica-Zachód: Straszęcin – mgr inż. Grzegorz Horosz

Dębica-Zachód: Wiewiórka – Danuta Wilk

Dekanat Pilzno: Jodłowa – Agnieszka Zawiślak

Pilzno – Maria Romańska

Łęki Górne – Zofia Ziaja

Machowa – Jan Strzała

Dekanat Pustków-Osiedle: Nagoszyn – Albina Kmiecik

Paszczyna – Teresa Kołodziej

Pustków-Osiedle – Krzysztof Wieczorkiewicz

Idea Akcji Katolickiej

Akcja Katolicka jest to ruch katolików środowiska świeckiego zmierzający do popularyzacji wartości chrześcijańskich i wprowadzania ich w życie publiczne. Wywodzi się z katolickich ruchów społecznych XIX w. Jej głównym celem jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła. Realizuje się to m.in. poprzez pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie na zadania apostolskie, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej, kształcenie działaczy katolickich i wychowanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.

Pomysł zorganizowania tego typu akcji zrodził się w myślach Ojca św. Piusa X, a zrealizowany został przez jego następcę – Piusa XI, który powołał ją formalnie do istnienia. Akcja Katolicka już od samego początku stanowiła odpowiedź Kościoła na wyzwanie, jakie niosła ze sobą sekularyzacja życia, będąca owocem zafascynowania możliwościami nauki i techniki oraz skutkiem racjonalizmu wrogo nastawionego do Kościoła. Konieczność mobilizacji wiernych świeckich do obrony Kościoła stała się zatem potrzebą chwili.

Aktualna sytuacja w kraju i na świecie pod wieloma względami przypomina tę z początków XX w. Laicyzacja życia nie tylko nie ustała, ale zdaje się obejmować coraz większe kręgi ludzi, którzy przyjmują styl życia „jakby Boga nie było”, kwestionując wszelkie normy moralne. Również wśród tych, którzy przyznają się do wiary i Kościoła. Coraz więcej jest takich, którzy traktują wybiórczo zasady chrześcijańskiego życia, co można stwierdzić, biorąc pod uwagę rozbieżności pomiędzy życiem praktycznym a wiarą, w lansowaniu tezy, że wiara jest tylko i wyłącznie sprawą prywatną.

Idea powołania na nowo do życia Akcji Katolickiej w Polsce, po przeszło pięćdziesięcioletniej przerwie spowodowanej wojną, a następnie panowaniem systemu wykluczającego istnienie formalnie zorganizowanego apostolstwa, okazała się naglącą potrzebą chwili. Bezpośrednim impulsem reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce stała się wypowiedź Ojca Św. Jana Pawła II, skierowana do Biskupów Polskich w czasie wizyty ad limina w Rzymie, w styczniu 1993 r. Ojciec św. powiedział wtedy: Trzeba, aby polscy katolicy, którzy w okresie minionych lat próby dali tyle dowodów ofiarności i szczerego przywiązania do Kościoła, dzisiaj na progu nowej epoki historii naszej Ojczyzny z nowym zaangażowaniem przyjęli to Chrystusowe zaproszenie, by zajęli swoje miejsce, które im przysługuje na mocy sakramentów chrztu i bierzmowania… Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła.

Ojciec św. zdawał sobie sprawę, że Kościół w Polsce współczesnej staje się coraz bardziej zagrożony. Zachłyśnięcie się wolnością, jak widać wyraźnie, stało się w efekcie źródłem przyjmowania się relatywizmu moralnego i dążeń dalekich od tych, jakich należało by oczekiwać od noszących zaszczytne imię chrześcijanina – katolika.

Tekst powstał w oparciu o artykuł  ks. dr. Jana Siedlarza: Statut Akcji Katolickiej (dostępny na stronie: http://www.ak.diecezja.tarnow.pl/m-2.htm)