RDN Małopolska świętuje dwie dekady nadawania

Dziennikarze, twórcy i słuchacze radia RDN Małopolska w niedzielę 5 stycznia obchodzili uroczysty jubileusz 20-lecia powstania stacji. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie, w której uczestniczyli również parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości: poseł Jan Warzecha, poseł Edward Czesak, senator Kazimierz  Wiatr i marszałek województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.
Eucharystii przewodniczył bp tarnowski Andrzej Jeż, który w swojej homilii powiedział:
Żywię głęboką nadzieję, że nasza diecezjalna rozgłośnia, ta największa ambona tarnowskiego Kościoła  będzie nadal wiernie służyła dziełu ewangelizacji, że będzie skutecznym środkiem przekazywania prawdy objawionej przez Boga, prawdy absolutnej o Bogu i o człowieku.
Biskup podkreślił, że funkcję ewangelizacyjną radio podejmuje dzisiaj na różne sposoby:  codziennej transmisji mszy św., modlitwy różańcowej, katechez skierowanych do różnych grup wiekowych. Radiowo-Internetowe Studium Biblijne, informacje o wydarzeniach z życia całego Kościoła i naszego regionu – to istotne przejawy jego działalności.
Obecny dyrektor RDN, ksiądz Jacek Miszczak uważa, że zarówno na początku działalności radia, jak i teraz, cel jest jeden: zdobycie wielu słuchaczy, do których twórcy rozgłośni chcą trafić z dobrym słowem, ciekawą muzyką i rzeczowymi wiadomościami.
Nasz program kierujemy do katolików i nie tylko. Katolik nie jest osobą wyobcowaną z tego świata. To człowiek, który interesuje się polityką, sportem, słucha dobrej muzyki. O tym mówi radio. Katolik to też osoba, która się modli. Od początku jest u nas modlitwa różańcowa oraz transmisje mszy św.- mówi ksiądz dyrektor.
Pierwszymi dyrektorami radia byli ks. Ryszard Piasecki – obecny proboszcz parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy, ks. Józef Kloch oraz ks. Michał Drożdż, który obecnie jest przewodniczącym Rady Programowej.
Pierwszy dyrektor radia – ksiądz prałat Piasecki powiedział podczas uroczystości: To radio oparte jest o pewną wartość, która jest potrzebna człowiekowi. To nie tylko kwestia tego, co się dzieje w otoczeniu, ale to radio sięga do fundamentów istnienia człowieka. Każdy z nas zadaje sobie pytanie, po co istniejemy i ten przekaz religijny jest bardzo ważnym elementem trwałości radia. Te pytania nigdy nie przestaną nurtować człowieka.
Do roku 1998 stacja działała pod nazwą Radio Dobra Nowina (w skrócie RDN). Aktualnie obejmuje swoim zasięgiem około 1,5 mln potencjalnych słuchaczy zamieszkałych na obszarze około 120 kilometrów od Tarnowa.
Radio organizuje także akcje charytatywne na rzecz chorych dzieci i ludzi w trudnych sytuacjach życiowych. Prezenty ofiarowane przez słuchaczy  trafiły między innymi do szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.
W przeszłości RDN organizowało także zbiórkę  darów dla powodzian i biednych dzieci. Radio znane jest z propagowania muzyki chrześcijańskiej i polskiej. Program radia jest tworzony i nadawany ze studia w Tarnowie oraz ze studia w Nowym Sączu przy współpracy korespondentów lokalnych m.in. w Bochni, Brzesku, Dębicy i Mielcu.  Korespondentem z Dębicy jest redaktor Anna Zboch.