Oddali hołd rozstrzelanym

Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej  rozpoczęła się uroczystość upamiętniająca 69. rocznicę rozstrzelania 54 zakładników przez okupanta niemieckiego. Następnie wszyscy uczestnicy przejechali na miejsce pamięci czyli nasyp kolejowy, obok cegielni gdzie dokładnie 69 lat temu rozegrało się dramatyczne wydarzenie. Do egzekucji 54 więźniów doszło w odwecie za akcję żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem inspektora okręgu rzeszowskiego Łukasza Cieplińskiego. W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1944 roku zaatakowali oni pociąg urlopowy Wehrmachtu w Czarnej Tarnowskiej. Z informacji wywiadu AK wynikało, że tym pociągiem będzie jechał gubernator Hans Frank. Znienawidzony przedstawiciel władzy okupacyjnej wysiadł wcześniej z pociągu, ale zamach i tak się powiódł. W Tarnowie z pociągu wyniesiono kilkunastu zabitych Niemców oraz wielu rannych. Do Dębicy z więzień w Krakowie, Rzeszowie i Tarnowie przywieziono 54 niewinnych Polaków. Rozstrzelano ich na nasypie kolejowym przy dębickiej cegielni. Do tej pory nie udało się ustalić nazwisk wszystkich rozstrzelanych ludzi. Większość zakładników pochodziła z terenu Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego (z Okonina, Checheł i Łączek Kucharskich).
W uroczystości wzięły udział delegacje kombatantów wojennych, wśród nich m.in. : delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP w Dębicy, Dębickiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko 5-go Pułku Strzelców Konnych AK Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli również posłowie a także przedstawiciele władz miasta, powiatu dębickiego, sąsiednich gmin, radni miejscy, powiatowi, delegacje szkół wraz z uczniami, drużyna strzelców z I LO w Dębicy oraz przedstawiciele dębickiego środowiska kultury i lokalnych społeczności.
Modlitwy za pomordowanych poprowadził ksiądz Jan Krupa – proboszcz Parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Uczestnicy oddali hołd rozstrzelanym za Ojczyznę, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem.